Галерия Heike Curtze und Petra Seiser представя най-новата серия от рисунки на българския художник Нестор Ковачев
Рисунките на Ковачев – 98, 15 x 21 см., молив върху хартия, са базирани на руския филм “Броненосецът Потьомкин” от 1925 г. (67 мин., режисьор Сергей Айзенщайн).
Лентата е една от класиките в кинематографичното изкуство и на световното изложение в Брюксел през 1958 г. е обявена за най-добрия филм на всички времена.
Историческото копие на филма се съхранява в Бритаснкия филмов институт.
Сюжетът е изграден по действителния бунт на екипажа срещу техните царски офицери на руския боен кораб “Княз Потьомкин Таврически” през 1905 г. в пристанище Одеса. Като типично ням филм има строга структура в пет действия, и макар и пропаганден за времето си, той е революционнен като начин на снимане и редене на картини.
Идеята да ре-интерпретира филма на Айзенщайн се завръща при Нестор Ковачев няколко години след като го е гледал. Докоснат от камерата на руския режисьор, художникът се спира на ключови сцени от филма, прерисува ги и ги подрежда в друга хронология, с преместен фокус. “Една историческа реалност е реалност само, когато стои в конкретен контекст”, споделя Ковачев. Така той успява да „презаснеме” филма през погледа на своята лична история за него. Като игра на шах, където местата на фигурите за разместени.
Интерпретациите на филми е дългогодишен проект на Ковачев, който през 2011 г. стартира с 80 творби на “Птичища и птици“, 1964 г. режисьор Паоло Пазолини. Рисунките по филма „Uccellacci e Uccellini” на провокативния италянец са откупени от Museum der Moderne Salzburg. По късно проектът е продължен с българския игрален филм “Привързаният балон” на Бинка Желязкова, 98 мин., 1967 г., който веднага след примиерата си е забранен до 1990 г. Следват 71 рисунки и две изложби в Залцбург и Велико Търново.
Графичните работи на Нестор Ковачев са повлияни от традиционното изкуство на стари пропагандни книги и вестници. Те смесват умело графика с колаж и реалнсот с творчески процес.
Нестор Ковачев е роден 1981 г. в България. Учи в художествената академия във Велико Търново и после се дипломира при проф. Франц Граф в художествената академия във Виена.
Официално откриване: 29.10.2014, 19:00 – 21:00 ч.
Galerie Heike Curtze und Petra Seiser, Seilerstätte 15/16. 1010 Wien
19: 30 ч. Христо Попов – пиано
Изложба: 30.10 – 14.11.2014