Товарни контейнери ще се превърнат в модерен шопинг център
До скоро Виена бе позната предимно с Хофбург, Шонбрун, катедралата „Св.Стефан“ и други исторически забележителности. В последните години в града се появиха сгради, които постепенно променят имиджа му и се превръщат в негова нова емблема. Те са модерни, високи, построени по най-високите стандарти за енергийноефективно и зелено строителство. Достатъчно е да си припомним за небостъргача DC Tower или новия корпус на Виенския икономически университет.
Австрийската столица става все по-отворена и към авангардни идеи. През юни във втори район ще отвори врати един необичаен търговски център. Той ще носи името “Stadtbiotop”, ще бъде изграден изцяло от контейнери и ще „живее” точно една година.
Алтернативно и мобилно
В последната година известният като Viertel Zwei бизнес ареал между стадиона „Ернст Хапел”, панаирания център Messe Wien и новия корпус на Икономическия университет се разрастна и се превърна в притегателно място за младите и креативни жители и гости на столицата. Затова и от фирмата инвеститор – Boxircus, са убедени, че новият комплекс, изграден от контейнери, ще се впише идеално в тази среда.
15 товарни контейнера ще оформят нестандартния шопинг център, който ще бъде разположен на площ от 1 000 кв.м. В него освен магазини, ще има още кафенета, ресторанти и зона за отдих. Изграждането му трябва да започне през май и ще приключи малко преди началото на Световното първенство по футбол през юни. Договорите за наем на помещенията вече са подписани, споделя пред австрийския сайт zoomsquare водещият проекта Клеменс Хроматка. В зависимост от големината и екстрите на контейнерите наемите ще варират между 350 и 2 000 евро на месец.
Целта на проекта “Stadtbiotop” е, шопинг центърът да бъде място за изява на алтернативни дизайнери, чийто модели не могат да бъдат намерени в останалите молове. Посетители и клиенти трябва да идват в “Stadtbiotop” заради различната градска атмосфера, създадена от креативния и нестандартен дух на младите творци.
Най-интересният момент е, че цялото съоръжение ще съществува точно една година. След това ще бъде демонтирано, а дали ще бъде изградено на ново място, ще зависи от реакцията на хората. При успех, 31-годишният предприемач Хроматка ще търси възможности за международно разрастване на проекта.
Студент-общежитие-контейнер
И докато идеята за проект за търговски център от контейенери идва от Лондон, то от Берлин идва планът за изграждане на алтернативни студенстки общежития.
Там инвеститорът Йорг Дуске изгради малък студентски комплекс наречен „Frankie&Johnny”, който бе пуснат в експлоатация през януари 2014 г. За пет месеца 1656 тона стомана под формата на специално подсилени контейнери са подредени, подобно на блокчета тетрис от едноименната компютърна игра, в стройни конструкции и са здраво свързани помежду си. Три отделни корпуса оформят целия ансамбъл, съдържащ 308 различни по размер жилища. Стоманените кубове са превърнати в удобни и функционални стаи и апартаменти, обзаведени модерно с всичко необходимо за един студент.
Обитатели имат възможност да избират между три вида жилища – самостоятелна стая с баня и кухня от 26 кв.м, 52 кв.м. помещение за двама души, или трима души да си поделят 78 кв.м. Наемът, включващ всички допълнителни разходи, варира между 352 и 1 000 евро.
Инвеститорите все още търсят подходящо място, където да издигнат подобен комплекс във Виена. Засега предпочитанията клонят към Донауинзел. Така от есента на 2014 г. вторият по големина в немскоезичния свят студенстки град може да се сдобие със студентски общежития в контейнери.