Координационен сайт за българите в чужбина дава необходимата информация
В края на януари президентът Росен Плевнелиев предложи да бъде иницииран втори национален референдум след демократичните промени през 1989 г. с три въпроса и предложи той да се проведе заедно с евроизборите. Идеята е подкрепена от инициативен граждански комитет, който вече активно събира подписи за провеждане на всенародно допитване.
На референдума българските гражданите ще могат да изразят позицията си по три въпроса:
1. Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?
2. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?
3. Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?
На референдума ще се гласува с „да“ или „не“ поотделно за всеки въпрос.
От инициативния комитет подчертават, че от огромна полза за българските граждани, живеещи в чужбина, би било приемането на дистанционно гласуване по електронен път. То би им спестило:
- подаване на заявления за откриване на изборна секция в чужбина
- средства и време за придвижване до най-близката избирателна секция
- време за чакане на опашка в деня на гласуване
В резултат на това се очаква повишаване на изборната активност на българите, живеещи в чужбина и съответно по-голяма тежест на техните гласове в изборния резултат.
Вече е създаден специален координационен сайт за българи в чужбина, където подробно е обяснено как сънародниците ни зад граница могат да подкрепят инициативата за референдум. Дадена е възможност да се изтеглят необходимите форми и указания за тяхното попълване и изпращане на адреса на инициативния комитет. В една бланка могат да се съберат наведнъж подписи от близки, познати, приятели.
Текуща информация за кампанията в подкрепа на референдума и необходимостта от него може да се получава и чрез създадената група във Фейсбук „Национален референдум за изборна реформа“
В няколко държави (Великобритания, Испания, Гърция, Германия, Швейцария) вече са създадени и локални пунктове за събиране на подписи.
Желаещите да бъдат локални координатори в съответната държава, могат да се свържат с инициативния комитет за подробности.