Новата голяма коалиция в Австрия – като старата
Основните проевропейски партии в Австрия сключиха коалиционно споразумение и ще продължат да управляват заедно. Това стана ясно след приключвамето на преговорите между тях вчера. Двете водещи партии – социалдемократите и консервативната Народна партия са заедно от 2006 г. и обявеното споразумение между тях не е изненада за никого. Според тях то ще им позволи да консолидират държавните финанси, докато същевременно стимулират растежа и заетостта.
„Ние играем важна роля в Европейския съюз като страна за пример, която демонстрира, че този единен подход е възможен.“, каза канцлерът Вернер Файман (SPÖ) на специална пресконференция.
Двете партии имаха разногласия за приватизационната политика, разрешаването на фискалните проблеми, както и по отношение на образователната и пенсионната реформа.
Лидерът на Народната партия Михаел Шпинделегер заяви, че двамата с Файман сега са се споразумели за съкращенията – като например въвеждане на таван на разходите за публичната администрация, за да се елиминира структурният бюджетен дефицит до 2016 г. както и за мерки да се стимулира икономическият растеж и намаляване на безработицата.
Коалиционните партньори не са увеличили пенсионната възраст от 60 на 65 г. за жените, както някои искаха, но заявиха, че ще предприемат мерки да гарантират, че средната пенсионна възраст ще нарасне с 1.6 години до 2018 г. от сегашните 58.4 години.
„Това е добра основа за нас да постигнем тази цел, да изведем Австрия извън кризата до 2018 г.“, каза Шпинделегер.
Социалдемократите и Народната партия постигнаха компромис за приватизацията. Консерваторите искаха държавата да намали дяловете си в OMV, Telekom Austria и Austrian Post, за да освободи фондове за инвестиции. „Когато времето е подходящо и когато и двете страни смятат, че е подходящо, тогава ще говорим за приватизация.“, каза Шпинделегер.
Критиците, включително Партията на свободата и Зелените, заявиха, че Австрия има нужда от реформа в публичните финанси и пенсиите, както и да намали тромавата бюрокрация. Засега няма сигнали за нов старт или някакви съществени реформи в проблемните сфери. Следващият финансов министър ще има трудната задача да намали дълга и дефицита и същевременно да подкрепя затруднените банки като например национализираната Hypo Alpe Adria.
Очаква се в новото правителство освен част от познатите лица, да има и нови членове.
Резултатите от проведените през септември избори за народни представители показаха недвусмислено желанието на хората за промяна в политическото статуково, което доминира в следвоенната история на Австрия. Социалистите и консерваторите запазиха водещата си позиция, макар че отбелязоха спад в подкрепата за тях. В същото време Партията на свободата на Хайнц Кристиан Щрахе зае убедително третото място с 21,4% и ръст от 3,9%. За първи път в парламента влязоха и нови партии – NEOS (4,6%) и тимът на бизнесмена Щронах (5,8%).
Както изглежда промени в Австрия не се очакват. Изненадани – няма.