1.8 C
Виена
петък, 22 ноември, 2024
spot_img
НачалоOбразованиеЛевски е цветен и безсмъртен

Левски е цветен и безсмъртен

С представяне на книгата „Разкажи ми за Левски“ на Райчин Генов и Ивайло Кючуков, специална изложби с рисунки и дискусия ученици и родители от българското училище "Св.св.Кирил и Методий" отбелязаха 151-а годишнина от гибелта на Апостола.

-- Реклама --

Днес отбелязваме 151-а годишнина от обесването на Васил Левски – една от най-тъжните дати в българската история, която е повод да се обърнем към миналото и да осмислим за пореден път личността и делото на Апостола.

И ако за възрастните прелистването на историята и търсенето на смисъла в саможертвата на Левски е свързано с поставянето на редица философски и морални въпроси, за децата този ден е повод да доближат човека от черни-белия портрет до себе си и да се запознаят с неговото дело.

Именно, за да обърнат повече внимание на великия българин и той да бъде представен по един по-непосредствен и интересен начин на малчуганите, екипът на българското училище „Св.св.Кирил и Методий“ във Виена покани отново авторите на поредицата „Разкажи ми“ Райчин Генов и Ивайло Кючуков да представят книжката, посветена на Дякона. Те влязоха в часовете, разказваха и четоха откъси, а в неделния предобед на 18 февруари родители и ученици имаха възможност отново да се запознаят с първата книга от поредица за най-великите българи, специално адаптирана и илюстрирана за деца. 

Деца от предучилищната група и всички начални класове бяха дошли, за да чуят разказите за Левски. Специален гост на събитието бе посланик Десислава Найденова-Господинова.

Срещата бе открита от директорката на училището Ирина Владикова, която представи и изложбата с детски рисунки. „Фактът, че нашите ученици са направили толкова красиви картини, посветени на Апостола, показва, че те са навлезли дълбоко в темата и вече са изградили трайна емоционална връзка с този герой“.

Райчин Генов и Ивайло Кючуков разказаха на децата как се е родила идеята да напишат книги за велики личности и защо тази поредица започва именно с Левски. Райчин Генов прочете някои от разказите като спираше на по-трудните думи. Оказа се, че учениците имат добри познания по история и могат да обяснят какво означава „султан“, „заптие“, „метох“.

 „Знам, че Левски е носел в себе си отрова. Защо не я взел, когато са го заловили?“ „Защо никой не се е опитал да освободи Апостола?“ попитаха малчуганите. Смайващо искрени и точни бяха техните отговори на въпроса „Какво означава да си Апостол на българската свобода?“ – „Това означава да си много смел, да имаш голям мозък, никога да не се отказваш, да направиш нещо хубаво за родината“.

В тази непосредствена дискусия учениците не само показаха знанията си, но и добавиха нови щрихи към портрета на Левски и осмислиха значението на неговото дело.

Накрая малките герои получиха за подарък специални картички с изписана на тях мисъл на Апостола, а Ненко Ненков, родител на първокласник подари на училището специален портрет на Дякона от инициативата „Бъдеще за миналото“. Изображението е неочаквано цветно и това беше посланието към децата – „Не мислите, че светът е само черно-бял. Светът е цветен и спасение дебне от всякъде“.

В края на срещата посланик Найденова-Господинова припомни част от заветите на Левски и добави: „Това прекрасно събитие е доказателство, че Левски продължава да живее и успява да ни обединява и в днешни дни“. Тя се обърна към Райчин Генов, Ивайло Кючуков и целия екип на училището с думите: „В раздялата е началото на паметта. Благодаря, че се грижите да помним делото на Левски“.

След края на срещата учениците получиха автограф от авторите на книгата и снимка с тях за спомен.

СВЪРЗАНИ ПУБЛИКАЦИИ

Реклама

Календар

Реклама

Последвайте ни

Реклама

Абонамент за бюлетин

Реклама

Последни публикации