От самото създаване на виенския фестивал до юбилейното му десето издание сред организаторите и участниците винаги има и български имена.
WIENWOCHE на 10 години
WIENWOCHE е виенски фестивал, който експериментира със сливането на творчески практики и активизъм. Той поставя на широката сцена в различни размери и формати и от различни страни на изкуството и социалните движения актуални въпроси и проблеми, вълнуващи съвременния човек. Фестивалът се провежда редовно от 2012 г. насам през месец септември.
WIENWOCHE представя културата като намеса в социални, политически и културни дебати – с цел да направи темите видими и да ги придвижи напред в дневния ред на обществото. Събитието има за цел да разшири границите на артистичните и културните практики и да ги направи достъпни за всички социални групи, живеещи в града. Участници и организатори се стремят да покажат обединителната, а не разграничителната сила на разнообразието и различието.
Спонсор на фестивала WIENWOCHE е независимата асоциация Verein zur Förderung der Stadtbenutzung (Асоциация за насърчаване на градското ползване).
Тази година WIENWOCHE празнува годишнина, а юбилейното десето издание е под надслов „Обратно към нормалността“. Чрез различни формати участници, публика и организатори ще се опитат да погледнат назад и да преосмислят днешната концепция за „нормалност“.
Български имена
За настоящата популярност и престиж на фестивала своя принос имат две българки, които са сред първите директори, даващи артистичния облик на фестивала. Това са Радостина Патулова и Петя Димитрова, които от години живеят и творят във Виена.
Тазгодишното издание на фестивала ще се проведе от 16 до 25 септември на различни места във Виена. В многобройните изложби, дискусионни панели и уъркшопове и други събития участие ще вземат и много българи.
На 18 септември ще бъде открита изложбата Doing the dirty Work, в която със свои торби участват Петя Димитрова и Виолета Иванова.
На 21 септември от 19.00 до 21.00 ч е дискусията Artist Visa: A new Perspective, в която участие ще вземат Северина Дицов и Миглена Хофер, създателки на Austria for beginners.
______________________
Austria for beginners: Интеграцията означава познаване и спазване на местните правила и норми
________________________
Ден по-късно, на 22 септември е прожекцията на документалния филм The price of Sex на родената в България журналистка Мими Чакърова.
В дискусията From Household to Union: Women in organizing ще се включи сънародничката ни Милена Панева, правен съветник към австрийските профсъюзи.
__________________
Милена Панева, правен съветник към ÖGB: Щастлива съм, че с работата си помагам на хората
Милена Панева, юрист: Запознайте се с трудовите си права още преди започване на работа
__________________
Цялата програма на фестивал с подробно описание на часовете и местата, на които се провеждат събитията може да намерите ТУК.
Екипът на Меланж Булгарен се стреми да предоставя актуална и достоверна информация на своите читатели.
Ако харесвате нашата работа и имате желание, подкрепете ни.