-2.3 C
Виена
понеделник, 20 януари, 2025
spot_img
НачалоактуалноМарин Йотов: Демокрацията и върховенството на закона са основните принципи, които ЕС...

Марин Йотов: Демокрацията и върховенството на закона са основните принципи, които ЕС трябва да отстоява

С наближаването на 9 юни темата за изборите за Европейски парламент става все по-актуална и важна. Затова решихме да се срещнем с трима кандидати за евродепутати - Силвия Атипова, Полина Векова и Марин Йотов. Общото между тях е, че живеят в чужбина, че са млади и пълни с енергия и идеи. Зададохме им едни и същи въпроси - какво ги мотивира да се включат в кампанията, каква е водещата тема, по която ще работят, ако бъдат избрани, защо тези избори са важни за ЕС и какво е тяхното предизборно послание.

-- Реклама --

Защо тези избори за Европейски парламент са важни за ЕС?

През последните няколко години Европейският съюз бе изправен пред множество предизвикателства, с повечето от които тепърва предстои да се справя. Последиците от пандемията от COVID-19, военните конфликти в Украйна и Израел и бежанските кризи поставиха ЕС в изключително трудна ситуация и се отразяват значително върху икономическото, социалното и политическото развитие на държавите членки на ЕС. Това са и основните причини за притеснителното нарастване на крайнодесните формации в Европа през последните години.

Изборите за Европейски парламент на 9-ти юни са важни, защото те ще зададат посоката, в която ще се развива ЕС през следващите пет години. Дали ще се движи в посока на по-силна интеграция и сътрудничество и ще съумее да се справи с предизвикателствата единно, запазвайки демократичните си и европейски ценности, или ще се поддаде на популистките политики и поляризацията.

Ето защо е и изключително важно да се гласува.

Изборите за Европейски парламент ни дават възможност да изберем директно хората, които да ни представляват в ЕП, и ние като граждани да имаме влияние върху политическата насока и цялостното развитие на ЕС.

Кои според Вас са основните европейски принципи, които Европа трябва да отстоява в следващите пет години?

Горе споменатите предизвикателства и кризи ни показаха нагледно колко уязвими от една страна и в същото време колко адаптивни са съвременните общества. Те подчертават необходимостта от международно сътрудничество и солидарност, както и от непрекъснато насърчаване на демокрацията и на върховенството на закона. Това според мен са и основните принципи, които Европа трябва да отстоява през следващите пет години.

Какво Ви мотивира да се кандидатирате за евродепутат?

Още като дете несъзнателно правех сравнение между България и останалите европейски държави, в които съм живял, и  си задавах често въпроса какви са причините разликите между тях да са така осезаеми. Предполагам, че всеки един от нас се е питал това неведнъж.

В последствие следването в университета и професията ми помогнаха да намеря своите отговори на тези въпроси и ме мотивираха да търся решения, както и да дам своя принос за необходимата  промяна.

Основната ми мотивация да се кандидатирам за член на Европейския парламент е желанието ми да допринеса за развитието и утвърждаването на България като нормална и модерна европейска държава.

За да бъдеш добър политик, са необходими редица личностни качества и познания, но и практически опит. Как се взимат решения на национално и европейско ниво, как се поставят приоритети и какви компромиси са допустими, как се работи ежедневно за постигането на поставените цели, как се преговаря и общува в политическа среда, как се изгражда и води екип от хора, които да правят всичко това възможно. Това са въпроси, чиито отговори, смея да твърдя, добре познавам от професионалния си вече 10 годишен опит като политически съветник в Бундестага в Берлин. Този опит би ми позволил да навляза бързо в актуалните за Европа теми, да създам нужната мрежа от контакти, да работя за постигане на реални резултати и да представлявам България в Европа по най-добрия начин.

Ако влезете в ЕП коя ще бъде водещата тема, по която бихте работили?

Основните теми, по които бих работил в ЕП, са подобряване на имиджа на България в европейските институции, информираност и прозрачност относно взимането на решения в Европа и ползите от членството ни в ЕС. Устойчивото земеделие и осигуряването на качествени и достъпни хранителни продукти също представляват теми, с които се занимавам професионално и които биха имали приоритет в работата си.

Въпреки че вече от 17 години сме част от ЕС, все още не малко български граждани не виждат реалните преимущества на членството ни. Често като че ли липсва обратната връзка от представителите ни в Европейския парламент. Искам да работя за повече прозрачност и информираност в това отношение и за това България да бъде равностоен и надежден партньор в Европа, а не само формален глас без мнение.

Сферите, в които имам най-голям практически опит от работата ми в немския парламент, са земеделието и храните и защитата на правата на потребителите. Поради тази причина смятам, че в тази област също бих бил полезен за България. Устойчивото земеделие и производството на сигурни, качествени и достъпни хранителни продукти са от изключителна важност за страна като България, в която земеделието е традиционен отрасъл на икономиката. Около 50 % от площта на страната ни е със селскостопанско предназначение.

Какво е основното послание на предизборната Ви кампания?

По стечение на различни обстоятелства повече от половината ми живот е преминал извън пределите на България. Освен в София съм живял, учил и работил в още три европейски столици. Отлично познавам проблемите и трудностите, с които ние българите в чужбина се сблъскваме ежедневно, както и предизвикателствата, пред които сме изправени.

Българите, които живеят в чужбина, са много. Според статистиката така нареченият МИР “Чужбина” е на трето място по големина след двата най-големи избирателни райони в София. Нашият глас трябва да бъде чут и аз искам да бъда този решителен и силен глас на българите в чужбина в Европейския парламент.

Едно от предимствата на Европа е, че всеки свободно може да избира в коя държава от Европейския съюз да живее.

Една от моите лични каузи цели решението – България или чужбина – да бъде взимано с оглед на личните ни мотиви, а не да бъде наложено от условията на живот в страната ни. Бих искал критериите, които ни влияят, да не бъдат по-добро образование за децата ни, по-добро здравеопазване или по-добри доходи за сметка на приятелите, семейството и родината ни. Вярвам, че ако условията на живот в България са равностойни на тези в останалите държави членки на Европейския съюз, много наши сънародници биха избрали родината.

В Европейския парламент искам да работя за изграждането на България като равностойна и модерна европейска държава, която да бъде предпочитаният избор на българите.

На 31 май Марин Йотов ще гостува във Виена. Заедно с акад.Николай Денков, Деница Симеонова и Христо Петров той ще участва в разговор на тема Промяната последните 10 месеца – какво успяхме и къде сбъркахме? Какво ни очаква?“

Актуална информация за събитието ТУК

Визитка

Марин Йотов е роден в София. Завършил е бакалавър по „История и Геополитика на Балканите“ в СУ и магистратура по „Източноевропейски науки“ в Свободния университет в Берлин. Бил е програмен студент по политология в Хумболтовия университет в Берлин.

Говори немски, английски, шведски и френски език. От 10 години работи като политически съветник на депутат в германския парламент.

Женен с две деца.

Той e с преференция 115 в листата за евродепутати на ПП „Продължаваме промяната“.

_____________________

Още по темата:

Силвия Атипова: Като евродепутат ще работя за просветителство и общност около себе си

Полина Векова: На 9 юни определяме посоката, в която Европа ще поеме в следващите пет години

СВЪРЗАНИ ПУБЛИКАЦИИ

Реклама

Календар

Реклама

Последвайте ни

Реклама

Абонамент за бюлетин

Реклама

Последни публикации