2.4 C
Виена
неделя, 22 декември, 2024
spot_img
НачалоAвстрияБългарските студенти в Австрия се справят с около 1000 евро на месец,...

Българските студенти в Австрия се справят с около 1000 евро на месец, показва анкетата на Меланж Булгарен

-- Реклама --

Текст Петя Апостолова

С всяка изминала година броят на желаещите български младежи да запишат висше образование в чуждина нараства. Австрия традиционно е сред най-предпочитаните държави за следване. И какъв по-добър начин да научим повече за студентския живот в алпийската република от наблюденията от първо лице. Какво и къде учат българските студенти, доволни ли са от академичното ниво и учебната обстановка, чувстват ли се добре интегрирани в студентската общост, създават ли успешно нови приятелства и покриват ли се техните очаквания за живот и следване в Австрия?

___________

Анкета: Да бъдеш студент в Австрия – споделете вашия опит

____________

Без претенция за представителност, ето какво показват резултатите от анкетното ни проучване.

90% от студентите, попълнили нашата анкетата, следват във Виена, 6% се обучават в Щирия и общо 4% учат в Тирол и Горна Австрия.

Най-много български студенти учат във Виенския университет

65 е процентът на студентите във Виена, които посочват Виенския университет за свое настоящо учебно заведение. 13% са тези, избрали Техническия университет. След тях с 10% са анкетираните, които следват в Иконимическия университет. С по 3% са студентите, посочили FH BFI, FH във Винер Нойщат, частния университет във Виена за музика и изкуство и Lauder Business School. Някои от тези, които следват извън Виена, посочват Техническия университет в Грац (Щирия), Йоханес Кеплер в Линц (Горна Австрия) и частения университет по мениджмънт MCI в Инсбрук (Тирол).

Бизнес специалностите са най-желани

Що се отнася до избора на специалности, 20 е процентът на студентите, избрали да следват в сферата на бизнеса. След тях с 14% са тези, записали бакалавър или магистър по Публицистика и комуникационни науки. На трето място се нарежда специалност “Архитектура” с 11%. С по 6 процента са “Психология”, “Право” и “Информатика”. Останалите 37% представляват съвкупност от различни специалности, посочени в анкетата само по един път, а именно: ПР, логистика, наука и управление на производството, банкиране и финанси, славистика, немска филология, философия, солово пеене, англицистика, биология, литературознание и управление на персонала и организационно развитие.

Академични степени, форми на обучение и възможности за настаняване

От анкетата става още ясно, че 63% от българските студенти се обучават за придобиване на бакалавърска степен, а само 37% за магистър. 94% от всички студенти използват редовна форма на обучение, докато едва 6% се обучават или в хибридна, или дистанционна форма. Почти 90% от анкетираните споделят, че живеят в общежития или квартири, 6 процента са дали като отговор „собствено жилище “ или „WG „, а останалите са посочили „Друго“.

Мнозинството български студенти не работят

На въпроса „Работите ли по време на следването си? “ по-голямата част от студентите (54%) са дали отговор „Не“. 20% са отговорили положително и добавят, че работят по 20 часа седмично, 14% споделят, че са назначени на 10 часа, а 12% от българските студенти работят на пълно работно време.

Студентският живот струва средно 1000 € на месец

През последата година в следствие на инфлационни процеси по целия свят, цените на наемите в Австрия се покачиха драстично. Ето защо е важно да знаем с колко пари месечно се правя средностатистическият студент. 57 процента от младите хора споделят, че с около 1000 евро на месец успяват да покрият своите нужди. От друга страна, 37% са на мнение, че с по-малко от 1000 евро на месец също могат да водят нормален начин на живот. Само 6% от анкетираните студенти отговарят, че сумата от 2000 евро или дори малко повече би била достатъчна да покрие всичките им разходи.

 

Мнозинството анкетирани студенти са…

напълно доволни от учебната атмосфера

Попитахме българските студенти дали са доволни от атмосферата и комфорта, които учебната среда предлага. Ето какво отговориха те: 60% съобщават, че са напълно доволни, 34% са отговорили, че са доволни само донякъде, а 6% от българите изобщо не намират учебната атмосфера за приятна.

отчасти доволни от методите на обучение

На въпроса дали са доволни от учебния процес и методите на обучение, по- голямата част от студентите, а именно 54%, са дали отговор „Само отчасти“. Следват напълно доволните с 37%, а на последно място с 9% остават искрено неудовлетворените от обучителния процес.

напълно доволни от избора на учебни материали

Що се отнася до подбора на учебните материали, резултатите показват, че 57% от отговорилите са напълно задоволени. Следват очасти доволните студенти с 32% и накрая недоволните анкетирани с 11%.

отчасти доволни от изискванията за оценка

По отношение на степента на трудност при тестовете, изискванията на преподавателите и критериите за оценка, получаваме почти равни резултати, като само с 3% повече са студентите, дали отговор „Отчасти доволен“. (43%) С 40% следват напълно удовлетворените, а на последно място са недоволните българи с цели 17%.

напълно доволни от университетските такси

Попитани дали са доволни от цените на учебните материали и таксите за обучение, 70% от хората признават, че са напълно задоволени. 26% са на мнение, че цените са добри, но могат да бъдат и по-ниски, а само 4% изказват своето неудобрение спрямо таксите и цените, които техният университет предлага.

отчасти доволни от центъра за подпомагане на студентите

На въпроса дали са доволни от отдела за подпомагане на студентите в университета им, отново срещаме почти равни резултатите в отговорите на анкетираните българи. 46% от тях са отчасти доволни, а само с 3% по-малко се чувстват напълно признателни. (43%) 11% обаче са на мнение, че отделът не функционира достатъчно добре и трябва нещо да се промени.

напълно доволни от професионализма на преподавателите

На запитването дали са доволни от от компетентността, професионализма и отзивчивостта на преподавателския екип се сблъскваме с полуравенство в отговорите на студентите. 49 процента са напълно удовлетворени, с 3% по-малко от тях са отчасти доволните, (46%), а последното място с 5% заемат студентите с горчивия опит от професорите.

Чувство за добра социална интеграция 

Един от най-ключовите фактори за щастлив студентски живот е социалната интеграция. Ето какво отговориха анкетираните студенти на запитването дали се чувстват добре интегрирани в студентската общност. 40% от тях отговориха положително, 37% посочиха „Донякъде“, а 23% споделиха, че живеят в самота и отчуждение.

Трудности при създаването на нови приятелства   

Относно завързването на нови приятелства по време на следването, се оказва, че на по-голямата част от студентите не им е чак толкова лесно, но се справят сравнително добре. (53%) На второ място с 32% са студентите, признали, че изпитват затруднения при завързването на нови приятелства. И на последно място с 15% са българите, за които тази задача не представлява ни най-малък проблем.

Международен приятелски кръг

Когато ги попитахме хора от каква националност преобладават в приятелския им кръг, 41% от студентите отговориха смесено с различни националности, 29% признаха смесено, но предимно българи, 18% споделиха смесено, но най-вече австрийци и 12% казаха, че общуват главно с българи.

Активен социален живот или здраво учене

Анкетираните дадоха отговор и на въпроса как се отразява следването на социалния им живот. Наравно с 30% са българите, смятащи, че следването се отразява сравнително добре на социалния им живот, както и тези, вярващи, че са били и по-добре в социален аспект. 25% от студентите са дали отговор „Чудесно“, а останалите 15% искрено признават за липсата на ежедневни социални инеракции.

Пропаст между очаквания и реалност

Последният въпрос в анкетата обръща внимание на това дали представите на нашите младежи за студентския живот в Австрия са отговорили на техните очаквания. Мнозинството от 44% казва, че това за тях се е случило само донякъде. На второ място с 35 процента са българите, чиито очаквания са били напълно покрити, а на последно място с 21% остават силно разочарованите студенти.

Тук ние ги помолихме да се аргументират и да посочат причините, които ги карат да се чувстват отчасти или изцяло неудовлетворени от разликата между техните завишени очаквания и действителността на студентския живот.

Това, което българските студенти с удоволствие биха променили или добавили към своя студентски живот, е по-голямо практическо приложение на знанията за сметка на теоретичното с цел създаване на работни контакти, по-ниски цени на наемите за общежития и квартири, по-добра организация на университетите спрямо осигуряването на достатъчно места в курсовете, по-иновативни методи на преподаване в някои университети, повече информация относно учебната програма и предпоставките за записване в различните курсове (семинари, просеминари, упражнения, лекции..), по-често обновяване на информацията и материалите, които онлайн платформата предлага за съответните курсове и повече яснота относно изискванията към студентите по различните предмети.  

Какво още показва статистиката

Според статистическите данни съществува корелация между специалности като бизнез, информатика или бизнес информатика и начина, по който те се отразяват на социалния живот на студентите. Резултатите показват, че българите от тези специалности, признават за по-голяма липса на социален живот от останалите студенти.

Също така младежите, които живеят в общежития, се чувстват много по-добре интегрирани в студентската общност в сравнение с тези, които живеят на квартира.

Данните от анкетата показват още, че работещите на пълно работно време български студенти изпитват значително по-големи затруднения в завързването на нови приятелства в сравнение с тези, които не работят изобщо или пък на по-малко часове.

Както вече споменахме, Австрия е сред най-търсените страни на Запад за милиони студенти по цялия свят не само поради високия си стандард на живот, но и заради ниските си такси за обучение. Ето защо вярваме, че е важно българските кандидат-студенти да получат достоверна информация за австрийското образование и студентския живот, която да им помогне да направят правилния избор.

СВЪРЗАНИ ПУБЛИКАЦИИ

Реклама

Календар

Реклама

Последвайте ни

Реклама

Абонамент за бюлетин

Реклама

Последни публикации