Защо тези избори за Европейски парламент са важни за ЕС?
На фона на предстоящите избори в САЩ, възхода на националистически и ксенофобски партии в Европа, войната на Русия в Украйна, която навлиза в третата си година и миграционната криза, силен Европейски парламент е жизненоважен за континента.
В същото време, социологията показва, че в следващия парламент ще има голям брой крайни националистически партии. Колко ще са и какви ще са техните позиции предстои да видим. Националистите често защитават режима на Путин и това може да направи подкрепата за Украйна разделителна линия между партиите в парламентарните семейства на Съюза, а дори и между 27-те страни-членки.
Унгария на Орбан например, а и потенциално Словакия на Фицо и Пелегрини, търгуват облаги за себе си срещу това да подкрепят помощта за Украйна. Това много затруднява работата на Европейските институции, предизвиква забавяния и скандали. През март 2024г., европейските лидери трябваше да помолят Виктор Орбан да отиде до тоалетната, за да си прокарат бюджета. Toва е смехотворно. Разделението несъмнено отслабва Европейския парламент, каквато всъщност е целта на Путин.
От изключително значение е българските европейски депутати, които ще изпратим в Брюксел след изборите на 9-ти юни, да могат да се противопоставят на тези разрушителни тенденции. Да бъдат градивна сила в тези несигурни времена на конфликти и надигаща се вълна на омраза.
Кои според Вас са основните европейски принципи, които Европа трябва да отстоява в следващите пет години?
Европа трябва да се еманципира от САЩ и НАТО и да започне сама да защитава интересите си. Също така базови човешки права като правото на работа, трябва да престанат да бъдат само на хартия. Младежката безработица в определени региони достига 30% (Гърция, Испания). Това е катастрофално за бъдещето на континента.
На по-практично ниво – дерегулация и олекотяване на бюрокрацията за по-добра конкурентноспособност също са от ключово значение. Фермерите, малките и средни производители и търговци се задъхват под сегашната административна система.
Справяне с дезинформацията, включително в социалните мрежи, е важен приоритет. Усъвършенстването на законодателството за създаването и ползването на системи с изкуствен интелект с оглед на това, че те са следващата революция, която ще промени живота на всички ни.
Какво Ви мотивира да се кандидатирате за евродепутат?
Липсата на представителност на общностите, към които принадлежа.
Живея в чужбина от 20 години и съм част от помашката общност в България по бащина линия. Българите в чужбина, макар да достигаме два милиона по последни данни, сме неглижирани от политиците в България.
Това донякъде е разбираемо. България е в политическа криза от десетилетие, която съществено се изостри последните три вгодини. Капацитетът на партиите в страната е ограничен. Логично е вътрешните въпроси да вземат превест.
Помаците в Рибново и региона, както и в Разградско никога не са били представени. От лични наблюдения знам, че същото се отнася до българо-мохамеданите в Исперих и околията. ДПС обхожда региона само по избори.
Като част от тези две общности, които имат изненадващо много сходни проблеми, като физическа отдалеченост от социални услуги и липса на достъп до информация, мога много да направя за добруването на хората в тях.
Това са общности с огромен, неизползван потенциал.
Ако влезете в ЕП коя ще бъде водещата тема, по която бихте работили?
Вече споменах просветителство и създаването на общност около себе си.
Просветителството ще бъде двупосочно. В България ще разказвам какво прави Европейския парламент, как работят институциите и как могат да бъдат в полза на всички български граждани. Достъпът до европейско здравеопазване и регионални фондове за развитие, например, са само част от тези услуги, които ЕС предлага на българските граждани.
В Европа ще говоря за общата бедност и корупцията в България. За разрушителното руско влияние, което само засилва първите ни два проблема.
Законодателните инициативи, по които ще работя са AI Act, който е закона за регулация на изкуствения интелект, както и Digital Service Act за справяне с дезинформацията в социалните мрежи. Ще работя санкциите към Русия наистина да заработят, както и за усилване на общата европейска сигурност, в съглашателство със структурите на НАТО.
Какво е основното послание на предизобрната Ви кампания?
Една от основните грешки на политиците е, че не въвличат достатъчно граждански и експертни групи преди вземането на политически решения. В резултат имаме несъвършенни закони, за което експертите биха могли да помогнат. И гражданско общество, което не се припознава в промените, които им налагат „отгоре“.
Комуникацията със сигурност ще бъде моя основна задача.
Визитка
Силвия Атипова е учредител на „Да, България“, основател и председател на МО Брюксел. Организатор на изборни секции извън България. Инициатор на събития за Украйна, срещи с депутати на „Да, България“ и разследващи журналисти в Белгия.
Силвия e писателка, представена от международната литературна агенция „Дарли Андерсън“ и маркетинг мениджър. Магистър по творческо писане и специалист по „Компютърни технологии в графиката и мултимедията“. Живяла е във Великобритания, в момента живее в Белгия.
Силвия Атипова е кандидат за Европейския парламент от листата на „Да, България“.