След дванадесетдневни изслушвания на 23 февруари вечерта бившият канцлер от Австрийската народна партия Себастиан Курц е признат за виновен по едно от трите обвинения, свързани с подозренията в даване на неверни показания пред комисията Ibiza. Той е оправдан по другите две обвинения в даване на неверни показания. Бившият началник на кабинета му Бернхард Бонели също е признат за виновен по едно обвинение и оправдан по другото. Курц е осъден на осем месеца условно лишаване от свобода, а Бонели – на шест месеца условно лишаване от свобода. Присъдата подлежи на обжалване.
За първи път от повече от 30 години насам бивш австрийски канцлер е изправен пред съда.
_______________
Прокуратурата в Австрия разследва Курц за неверни показания
_______________
Курц, който някога беше приветстван като детото чудо на Австрийската народна партия, подаде оставка през 2021 г. след отделно разследване за корупция.
Прокурорите в процеса, който започна през октомври миналата година, обвиниха 37-годишния Курц, че е дал неверни показания през юни 2020 г. по време на разследване относно ролята му в създаването на холдингово дружество ÖBAG.
Той е разпитван и за даване на неверни показания по време на същото разследване във връзка с назначаването на бившия му близък довереник Томас Шмид на ръководен пост.
__________________
Себастиан Курц в пореден скандал за корупция
Себастиан Курц подаде оставка. Става канцлер в сянка
___________________
Какви бяха обвиненията срещу Курц?
Делото беше свързано с изявления, направени от Курц пред разследваща комисия на австрийския парламент през 2020 г.
В рамките на разследването той беше разпитван за участието си в подбора на ръководни кадри за новосъздадената държавна холдингова компания ÖBAG, за която формално отговаряше неговият финансов министър Томас Шмид.
Твърди се, че Курц е омаловажил ролята си в назначенията, като е заявил, че е „участвал в смисъл на информиран“, но не е играл активна роля при избора на кадри.
Според прокурорите обаче Курц всъщност сам е определял решенията.
Те представиха като доказателство размяна на текстови съобщения, включително между Курц и Томас Шмид, бивш близък довереник на Курц и високопоставен служител на Министерството на финансите, който става ръководител на ÖBAG.
Позицията на Курц от самото начало бе, че той не е извършил каквото и да било нарушение.
Според съда доказателствата сочат, че Курц е упражнил по-голямо влияние при назначаването на надзорния съвет на държавния холдинг ОБАГ (Österreichische Beteiligungs AG, ÖBAG), отколкото е признал пред парламентарната комисия, разследваща скандала „Ибисагейт“. Интересен детайл е, че съдията по делото кредитира показанията на основния свидетел Томас Шмид като ги прие за убедителни.