В австрийския парламент са представени пет партии – ÖVP, SPÖ, FPÖ, Grüne, NEOS. Средната стойност в националните парламенти на 27-те държави членки на ЕС е осем парламентарни партии сочи кратко проучване на Института за парламентаризъм и демокрация.
Слабо партийно разнообразие
Само в Малта има по-малко партии от австрийския парламент – две. Подобно на Австрия, Хърватия и Словакия имат пет политически групи, докато България, Естония, Литва, Португалия, Румъния и Словения имат шест. На другия край на скалата са Дания и Нидерландия (по 16 парламентарни групи), Белгия и Унгария (11), както и Франция, Ирландия и Полша (10). Изключително рядко се случва една партия да спечели повече от 50 % от мандатите в държавите – членки на ЕС. Понастоящем такава е ситуацията само в Унгария, Малта, Гърция и Португалия.
__________________________
Новият стар Парламент на Австрия
__________________________
Брой депутати: Със 183 членове на Националния съвет Австрия се нарежда на 14-то място
Във всички национални парламенти на държавите от ЕС има общо 6 321 депутати, като броят им варира от 736 в германския Бундестаг до 56 в кипърския парламент. Със своите 183 депутати Националният съвет на Австрия се нарежда на 14-то място в ЕС-27 и е значително под средното за ЕС ниво от 234 депутати. Българското народно събрание е еднокамерно и в него работят 240 депутати.
Сравнителен брой мандати на жител в Австрия
В същото време Австрия има сравнително голям брой мандати на глава от населението: един мандатоносител се пада на 49 180 жители (10-то място), докато в ЕС-27 един мандатоносител се пада средно на 70 669 жители. На върха на класацията е Италия със 147 500 жители на един мандат, но там има силна втора камара в лицето на Сената. Проучването показва също така сходни високи стойности за Испания, Франция, Нидерландия и Германия. Особено ниски са стойностите в малките държави Малта (6 329 души), Люксембург (10 000 души) и Естония (12 871 души).
Двукамерната система е широко разпространена в страните от ЕС
Австрийският парламент е двукамерен с Национален съвет и Федерален съвет. Това е широко разпрастранена система в ЕС. Въпреки че 15 от 27-те държави от ЕС имат само една камара, като цяло, според проучването, почти 83% от населението на ЕС живее в държави с двукамерна система. В четирите федерални държави от ЕС – освен Австрия, това са Белгия, Германия и Испания – освен първа камара има и камара на провинциите (Länder). Всички големи държави като Франция, Италия и Полша също имат две камари.
Консервативна политическа система
Системата в Австрия е сравнително консервативна и новите партии трудно се задържат на политическата сцена. През 2012 г. милионерът Франк Щронах създаде нова партия, която успя с 5,7% да влезе в парламента през 2013. Скоро обаче започнаха вътрешно-партийни борби и през 2017 г. партитята официално бе разпусната.
________________________
Австрийската комунистическа партия печели общинските избори в Грац
________________________
Кризата с Covid също доведе до създаването на нова партия – MFG, която успя да спечели три места в местните парламенти, но според последните социологически проучвания тя вече не е релевантен играч.
В последните години популярност набира Комунистическата партия, особено след като през 2021 г. начело на Грац застана Елке Кар от KPÖ.