Детско-юношеската филхармония „Пионер” пристига на турне във Виена. В началото на месец юли младите музиканти ще изнесат концерти, ще участват в редица събития, ще трупат творчески опит и най-вече спомени.
България има най-стария съществуващ младежки оркестър в Европа. Само още един подобен ансамбъл в света може да се похвали с по-достолепна възраст. Подрастващите музиканти имат нужда от изяви на международните сцени, за да може да се развиват и обновяват знанията си. Това е и една от целите на настоящето турне, зад чиято сложна организация седят не малко хора и институции, водени преди всичко от ентусиазъм и желание за промяна.
Началото
Решението да се започне проектът „Отново във Виена” е взето през декември 2020 г. в рамките на сдружение „Лилавия лебед“. Финансовото обезпечаване на турнето се осъществява чрез крауд фъндинг, което го прави първия толкова мащабен български музикален проект финансиран по този начин. Тежките локадуни, свързани с Ковид пандемията, променят първоначалните планове и концертите, планирани за ноември 2021, са отменени. Това не отказва ентусиазираните партньори – екипът на сдружение „Лилавия лебед”, ръководството на оркестъра, неговият диригент, както и голямото семейство от „бивши“ оркестранти и много приятели от цял свят.
„Много хора ми казаха, че това турне няма как да се случи, че няма кой да дойде на концертите, че финансирането е невъзможно, че времето не е подходящо, че тези в България искат само да взимат, и така нататък в този дух.
Това споделя д-р Александър Александров, председател на сдружение „Лилавия лебед”. Ето как се е стигнало и до идеята децата от филхармония „Пионер” да гостуват във Виена.
„Eдин ден седнах заедно с бивши оркестранти и те започнаха да си разказват какво са преживели като деца по времето на едно или друго пътуване с оркестъра. Тогава ми се прииска един ден други пораснали деца да разказват така и за гостуването си във Виена – как е било, с кого са се срещнали, какво са научили. От една страната тази перспектива днес безкрайно ме радва, а от друга ме плаши заради самата отговорност, както към настоящето, така и към бъдещето. Ни най-малко не свързвам работата с мисионерство, а по-скоро с искреното ми желание да съхраним заедно пламъка на миналото, а не неговата пепел”.
Защо „Отново във Виена“?
За първи път оркестърът свири във Виена през далечната 1959 година, а последното гостуване на детската филхармония в австрийската столица e през 1973 година. Време е десетилетната пауза да бъде прекъсната и българските талантливи деца отново да се изяват на престижните сцени във Виена.
Оркестър с история
През 1979 г. оркестърът изнася концерт под палката на основателя си Влади Симеонов и с участието на маестра Райна Кабаиванска пред Общото събрание на ООН в Ню Йорк, където е представен лично от сър Петър Устинов. На една от репетициите лично големият музикант и композитор Леонард Бърнстайн дирижира младите музиканти и възклива възторжено: „Това не е детски оркестър, това е върхът на цивилизацията”.
Междувременно оркестърът отбеляза нови висоти, участвайки в откриването на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“ на 23 май т. г., посветен на 70 годишнината от създаването му и 110 годишнината от рождението на своя създател и вдъхновител проф.Владимир Симеонов.
Програмата, която децата и младежите ще изпълнят на 2 юли в „Миноритенкирхе“, е плод на две годишни усилия и цели да покаже високото професионално ниво на музикантите.
Концертът ще бъде отразен от екипи на БНТ, БНР, а австрийското радио „Оранж“ ще направи едночасово предаване за турнето на оркестъра. Самото събитие ще бъде предавано в интернет на живо.
Плакатът за концерът на 2 юли е рисуван от известния художник-график проф. Стоимен Стоилов.
_________________
Стоимен Стоилов, художник: Моето щастие е на върха на молива
_________________
Издадена е и възпоминателна марка на австрийските пощи, която вече е верифицирана във всички каталози.
Водещ австрийски винопроизводител селектира вино с етикeт на събитието.
Организаторите са готови да направят цялостен запис и да издадат компактдиск и с трите концерта на оркестъра, заедно с проф. д-р Момчил Георгиев, доц. д-р Александър Пешев и Петко Стайнов и фондация „Петко Стайнов“, радио „Оранж“, сдружение „Културен следобед“.
И още срещи за младите музиканти
В денят на концерта проф. Курт Шмид ще проведе уъркшоп с оркстъра под наслов „Барокът и модерното”. Известният композитор посвети и едно свое произведение на оркестъра, което сега ще бъде изпълнено за първи път пред публика, наред с концерта за тромпет на диригента на оркестъра Любомир Денев-младши.
По време на пазузата от предаването на живо ще бъдат излъчени два анимационни филма на Велислава Господинова и Росица Вангелова. Те са направени с подкрепата на Световния фестивал на анимационния филм във Варна,
На 3 юли оркестърът ще се изяви в рамките на младежкия фестивал Suma Cum Laude и ще свири не само в златната зала на Музикферайн, но и в залата на Виенските момчета- МУТ.
Концертите са под патронажа на председателя на австрийския парламент Волфганг Соботка.
Акценти в турнето на оркестъра са партъорството и с програмата за талантливи деца в Университет за музикални и драматични изкуства, Виена. Ще бъде поставено и началото на съвместна работа с водещия младежки оркестър на Австрия , както и партнъорството с оркестърът на Долна Австрия.
Концерт на детско-юношеската филхармония „Пионер“
КОГА: 2 юли 2022 от 19.00 ч.
КЪДЕ: Миноритенкирхен, Minoritenplatz 2A, 1010 Виена
Вход свободен (всеки може да остави дарение според възможностите си)
Програма на концерта в Миноритенкирхе
Begrüßung: Dr. A. Alexandrov
Jugendphilharmonie “Pionier”
George Muffat – Ouverture (Orchestriert von Ivan Bakalov)
Kurt Schmid – „Geh’n ma halt a bißl unter“, Op. 545 (gewidmet an Jugendphilharmonie “Pionier”)
Georgi Zlatev-Cherkin – “Sevdana”
Solist: Georgi Rajchev
Lyubomir Denev Jr. – Konzert für Trompete und Symphonieorchester
Solist: Sava Stojanov
I Allegro
II Adagio
III Vivo
Pause – 20 Min.
Lyubomir Pipkov – Einführung und Tänze aus der Oper ‘Momchil’
Antonin Dvorak – Symphonie No. 8 in G major, Op. 88
I. Allegro con brio
II. Adagio
III. Allegretto grazioso – Molto vivace
IV. Allegro ma non troppo
________________
Още по темата: