-1.5 C
Виена
сряда, 22 януари, 2025
spot_img
НачалоAвстрияНа 6 декември Николаус и Крампус шестват из Австрия

На 6 декември Николаус и Крампус шестват из Австрия

-- Реклама --

Сигурно вече сте забелязали, а и навярно купили, шоколадовите фигурки на Николаус и Крампус. Вече повече от 200 години те са неизменна част от празника на Николаус. Белобрадият старец с червена мантия е любим гост на децата на шести декември, докато рогатият му приятел е недолюбван и отбягван. Все пак докато благият Николо носи подаръци на децата, лошият Крампус заплашва непослушните с метална пръчка.

Легендата на Св.Николаус

Св. Николай Мирликийски Чудотворец (известен и като св. Никола) е съвсем реална личност, роден в Патара, област Ликия, ок. 270 г. сл.Хр. Едва 19-годишен той става епископ на древния град Мира, дн. Демре в Турция, където завършва земния си път на 6 декември ок. 324 г. сл.Хр. Именно затова и празникът на Николо се отбелязва точно на този ден.

От самото начало хората почитали Николаус като помощник във всяка беда. Той е приеман за патрон на децата, моряците, студентите и затворниците.

_____________________

Krampustag

Владиката от древна Митра

_____________________

Много легенди разказват за добротата, отзивчивостта и всеотдайността, с която помага на нуждаещите се. Народната набожност нежно е обградила с богати обичаи годишнината в памет на светеца, като традициите по отбелязването ù са доста различни в отделните региони на Австрия.

Според някои легенди в бялата брада на добрия старец се крие зимата и затова по времето на този ден се гадае какви ще са следващите месеци. Ако пада сняг – зимата ще е студена, ако е сухо и слънчево – зимата ще е мека.

Подаръци за послушните деца

От 1555 г. най-важната му роля е да раздава дарове на децата. В католическите региони през 17 век обичаят с оставянето на почерпка пред вратата е заместен с ходенето по къщите. Със свитата си св. Николай посещавал всеки дом, в който имало малчугани, и ги препитвал изпълнили ли са молитвите си и слушали ли са родителите си. Добрите деца били награждавани, а лошите – предупреждавани или заплашвани с Крампус (в алпийските страни Крампус наказва непослушковците и е приет за дяволски двойник на св. Николай).

И днес в някои региони в нощта на 5-и срещу 6-и декември децата оставят почистените си обувки, ботуши или чорапчета пред вратата в очакване добрият старец да ги напълни с подаръци – дребни лакомства, меденки, портокали, ябълки, орехи или фъстъци.

Св. Николай идва на празника облечен в червена епископска одежда и с епископска шапка и жезъл. Обикновено има гъста бяла брада и само носът и очите му остават открити.

Крампус с рога и звънци

По-малко се знае за другата важна фигура на шести декември – Крампус. Той е на половина коза, наполовина демон, вдигащ шум с окачените на колана звънци и размахващ метална пръчка. Задачата му е да наказва непослушните деца. В последните години Крампус все по-рядко придружава Николо при гостуванията му в детските градини и училища.

Крампусът въплъщава злото, той е космато, предизвикващо страх същество, напомнящо за перхтите или за българските кукери. В много австрийски региони на 5 декември се организират шествия на крампусите. Тежките им, издялкани от дърво маски, често имат истински рога и буквално спират дъха на зрителите с шумните си хлопки, със звънтенето на синджирите и пръчките си и естествено, със страховития си външен вид.

pixabay

Kрампусите минават по улиците на общини и градове и се опитват да сплашат зрителите и минувачите. В някои селски местности дори е популярно хората да се закачат с крампусите и да хвърлят по тях прах. По този начин местните деца се опитват да ги дразнят и да ги предизвикват, внимавайки обаче все пак да не си навлекат гнева им.

Какво събира двата образа?

Корените на връзката между Николо и Крампус не са съвсем ясни. Предполага се, че тя тръгва от така наречените „игри на Николаус”, популярни между 17 и 19 век в Бавария и Тирол. Пътуващите театрални групи в региона посещавали домовете и представяли кратки пиески за Николо, Луцифер, ангели и демони. Тези представления с времето станали традиция и в началото на декември мъжете се костюмирали като Николо и Крампус, обикаляли къщите и според нуждите давали подаръци или наказвали децата. През 18 век този обичай засягал предимно богатите семейства, но постепенно се разпространил и сред по-бедните слоеве.

Екипът на Меланж Булгарен се стреми да предоставя актуална и достоверна информация на своите читатели.

Ако харесвате нашата работа и имате желание, подкрепете ни.

СВЪРЗАНИ ПУБЛИКАЦИИ

Реклама

Календар

Реклама

Последвайте ни

Реклама

Абонамент за бюлетин

Реклама

Последни публикации