3.7 C
Виена
неделя, 22 декември, 2024
spot_img
НачалоAвстрияНови избори, нов късмет

Нови избори, нов късмет

-- Реклама --

Автор: Пламена Михова,

студентка във Виенския университет, “Публицистика и комуникационни науки”

Минаха повече от два месеца от последните парламентарни избори. Видяхме партиите в 45-тото Народно събрание и на какво са способни те. Промяна се усеща, но редовно правителство не се сформира, а на първа линия в новата политическа действителност застана служебният кабинет на Стефан Янев. Предсрочните избори бяха предизвестени – 11-ти юли.


Избори 2021: Демократична България е първа политическа сила в Австрия


В хода на миналата предизборна кампания попитах колеги-студенти от различни европейски университети какви са политическите им нагласи. Потърсих ги с подобен въпрос и в навечерието на тази кампания. Във времето между двете политическата обстановка е на моменти стряскаща и объркваща– кратък парламент, служебно правителство, скандални разкрития, нови коалиции, стари сметки…

Нови въпроси

В новата анкета зададох въпроси като как тълкуват резултата от предходните избори, променили ли са се възгледите им за партиите и възможния кабинет, дали ще гласуват отново и за кого.

По-голямата част от запитаните приемат резултатите от 4-ти април положително, тъй като обещанията да не се сформират коалиции с партии на статуквото са удържани от страна на протестните партии. Широката подкрепа за последните е ясен знак, че хората са готови на промяна и не могат да търпят повече установения модел.

„Въпреки измамите обаче, гражданското общество показа, че е живо и организирано, с което разклати сериозно корупционния модел на управление.“ (Владимир Ячев, 22г.Международна политика, право и икономика, Милански университет);

  „Според мен всичко случващо се е част от един процес на пълно изменение в актьорите на политическата сцена“ (Георги Христов, 21г. – Политология, Виенски университет);

 За мен резултатите са положителни, тъй като свидетелстват за увеличено доверие към партии, борещи се със статуквото.“ (Никола Ганчев, 22г. – Биология, Университет Маастрихт);

 Тоест, чрез изборния резултат хората обвиняват за състоянието, в което се намира България в момента, всички партии, били част от управлението през последните, да кажем, 20 години.“ (Даниел Янев, 26г – Политология, Постдамски университет).

Какво е важно за младите?

Сред основните мотиви, с които младите избиратели подкрепиха младите партии, са очакванията за реформи в съдебната, здравната и образователната система и регенериране на българската икономика – мисия невъзможна за ГЕРБ, ДПС и БСП.

Изборите през април породиха промени, създадоха нова политическа енергия, но много от анкетираните са скептични, че това задвижване и мобилизация на българското общество ще продължат още дълго. Младите хора искат промяна, но сякаш сега си дават сметка, че истинската промяна няма да бъде събитие, а процес.

Освен това, мисля, че тази искра за промяна започна да угасва и ще се превърне в поредната изгорена кибритена клечка, която ще остане незабелязана.“ (Карина Карагьоз, 19г. – Медийни науки и медийна икономика, Kьолнски университет);

 „Става все поясно, че желанието за промяна е найистинско само у гражданите, а не и в новосъздалите се реформаторски среди, както много се надяваха.“ (Петър Бозаков, 22г. – Политика и международни отношения, Ланкастърски университет);

 „(…)уви, не смятам, че това ще се повтори на идните избори. Имам усещането, че обществото вече е изморено от скандали и несигурност, отново по-малко заинтересовано спрямо политическите дела в държавата.“ (Славена Колева, 23г. – Финанси, Лондонски университет);

 „(…) но в момента съм в известна степен притеснена и несигурна относно резултатите и мащабите на избирателна активност на бъдещите избори.“ (Михаела Чурусинова, 22г.- Психология, Рупрехт-Карлс-Университет, Хайделберг).

Предопчитания към партииите на протеста

Намерението да гласуват за някоя от партиите на протеста остава сигурно сред всичките анкетирани.

Все пак съм доволен, че правителство в името на “национално обединение и обществена отговорност” не бе съставено.“ (Ясен Корабов, 20г. – Медицина, Медицински университет Варна);

 „Години наред България се управлява на базата на някакви компромиси, което не доведе до нищо добро, а сега за пръв път това не се случи.“ (Даниел Янев, 26г – Политология, Постдамски университет);

Ще гласуваме!

Някои от запитаните преосмислят избора си, но дори и най-обезверените преди през април заявяват готовност да гласуват и през юли.

Защото е важно човек да действа рационално, за да не се стига до подобни излагации и хора, които си нямат и идея как да правят политика да получат място в кабинета.“ (Георги Христов, 22г. – Политология, Виенски университет)

„Разочарован съм от липсата на позиция на партията, която избрах (ИТН). За мен това бе израз на политическа безотговорност“ (Ясен Корабов, 20г. – Медицина, Медицински университет Варна).

 „ИТН имат мощта и всичко, което е необходимо, за да изринат статуквото и да въведат важни за мен промени в генералния начин на функциониране на държавата. Но след това накъде? Те имат идеи, но при пряко сравнение с програмата на ДБ ми дойдоха доста плоско разяснени откъм конкретика на действията. От друга страна, ще могат ли ДБ да въведат тези промени, които искам от ИТН?“ (Йоан Илиев, 20г. – Mашинно инженерство, Технически университет в Аахен).

В заключение

Младите остават все така мотивирани да упражнят правото си на вот на 11-ти юли. Според мнозина щом имаш претенции към развитието на родината си и искаш нещо по-добро за нея, трябва да гласуваш. Особено в разгара на лятото, когато много от българите биха предпочели да пътуват, отговорността към вота е нужна на всички.

Изборът е наш.

 

Според решение на ЦИК от 18 юни в чужбина ще бъде открит абсолютно рекорден брой секции – 780 секции на 588 места. Във Великобритания ще има 136 секции. В Германия – 116. Турция – 112. Испания – 67. В САЩ – 58. Гърция – 31. В Австрия – 17.

В Австрия избирателни секции ще има в:

Виена (Посолство)
Виена (Посолски комплекс) – ПК Нашмаркт
Виена (Посолски комплекс) – малка  зала
Блуденц
Брегенц
Велс
Виена – 9-ти Бецирк
Виена – 10-ти Бецирк
Виена – 13-ти Бецирк
Виена – 22-ри Бецирк
Виена – Дом Витгенщайн
Виена (ПП на РБ към ООН, ОССЕ и други международни организации)
Грац
Залцбург
Инсбрук
Клагенфурт
Линц

______________

Още по темата:

Д-р Александър Симидчиев: Трябва да знаем къде отива всяка стотинка, вложена в системата, и колко здраве връща обратно

Предсрочни парламентарни избори 2021: Какво трябва да знаем за подаването на заявление и гласуването на 11 юли

СВЪРЗАНИ ПУБЛИКАЦИИ

Реклама

Календар

Реклама

Последвайте ни

Реклама

Абонамент за бюлетин

Реклама

Последни публикации