Гостуването на световноизвестния оркестър в Австрия се организира от културно сдружение „Лилавия лебед”
10 декември 1979 г. Залата на Общото събрание на ООН в Ню Йорк. Момчетата и момичетата от филхармония „Пионер” репетират за големия спектакъл по случай закриването на Международната година на детето. Заедно с техния диригент Влади Симеонов те са поканени на събитието лично от генералния секретар на ООН. Към тях се приближава човек, който повече от час наблюдава репетицията. Оказва се, че това е големият композитор Ленард Бърнстейн. Впечатлен от хармонията и професионализма на оркестра, той приема спонтанната покана на Симеонов да дирижира третата час на Седма симфония на Бетовен. Вместо палка използва обикновен молив, но това не пречи между него и децата мигновено да се създаде пленяваща химия и залата да бъде огласена от невероятно изпълнение. Впечатлен Бърнстейн пише: „Това не е пионерски оркестър. Това е върхът на цивилизацията”.
Това е само един от паметните епизоди в дългогодишната история на на един от най-известните детско-юношески оркестъри. Той е създаден през 1952 г., а името идва не от факта, че в него свирят пионерчета. Италианската преса определя състава като „пионер”, защото до този момент не е имало толкова добър оркестър, съставен от деца на възраст между 9 и 18 години.
По международните сцени и днес
Години наред филхармонията покорява международните сцени и се превръща в еталон за музикален професионализъм. След като през 2002 г. оркестърът е закрит, 2008 г. той е възстановен по инициатива на порасналите вече бивши членове. И днес момичетата и момчетата вече под ръководството на диригента Любомир Денев-син обират овациите на публиката по престижните сцени.
Отново във Виена
Именно този забележителен състав ще гостува във Виена през ноември по покана на културно сдружение „Лилавия лебед” и неговия председател д-р Александър Александров. В програмата на концертите да бъдат включени две световни премиери на съвременни композитори.
Гостуването на детско-юношеската филхармония „Пионер“ във Виена среща подкрепата на редица австрийски културни институции. За организацията на събитието „Лилавият лебед“ ще си партнира с Wiener Musikseminar и Verein kulturmittag. Концертите ще са под патронажа на председателя на австрийския парламент маг. Волфганг Соботка.
Плакатът за гастрола се подготвя от големия български художник Стоимен Стоилов.
Следете публикациите на Меланж Булгарен, за да научите всички подробности за предстоящето културно събитие.
________________
Още по темата:
Паметна плоча указва дома, в който е живяла Гена Димитрова във Виена