Пътуване назад в миналото и то по крехката граница между историческите документи и легендите, между сънищата и реалността. Истории за духове и вампири, за реално същестували хора и измислени образи, за насилие и жестокости, за медиуми, смърт и задгробен живот. Колкото и страшно да звучи, това бе поредната разходка „Виена за напреднали”, посветена на тъмните сили, на невидимите магии, на вещиците и вампирите, обитавали красивите сгради на аристократичната австрийска столица.
Екскурзоводката Диана Пиперова разказа за ужасните мъчения на девиците, над които е издевателствала „Кървавата графиня” Елизабет (Ержебет) Батори. Домът на Augustinerstraße 12 ,в който е живяла племеницата на полския крал Стефан Батори и сестра на принца на Трансилвания , и днес изглежда мрачен и сив, сякаш обгърнал в мълчание миналото и спомените за садистичната си обитателка.
Пред Esterhazykeller на Haarhof чухме легендата за духа на големия композитор Йозеф Хайдн, който дълго след смъртта си посядал на чаша вино в заведението.
Поговорихме си и за духовете от Операта, за тайните около „Реквиема” на Моцарт и тайнствения пратеник от отвъдното, който може би го е поръчал, за духа на Казанова, „Жената в бяло” и кладите за изгаряне на вещици. Повървяхме по Herrengasse, за да се отбием на Minoritenplatz и след това до Schottenkloster, междувременно слънцето се скри, а падналият мрак бе убедителен декор на интересните истории.
Въпреки тежката и страшна тема Диана Пиперова успя с лекота и чар да ни преведе между тъмните сенки на миналото и да ни запознае с непознати аспекти и детайли на исторически събития. Уж познати сгради и дворци оживяха в нова светлина, към биографиите на известни личности добавихме любопитни детайли, а Виена ни показа, че е много пъстра и богата на митове, легенди и истории.
Екипът на Меланж Булгарен благодари на всички свои безстрашни приятели, които не се побояха да се впуснат с нас в света на виенските духове и вампири. Благодарим и на Диана Пиперова за всеотдайността и задълбочената подготовка по темата.