6.9 C
Виена
неделя, 17 ноември, 2024
spot_img
НачалоAвстрияКак да оптимизираме финансите си по време на икономическа криза

Как да оптимизираме финансите си по време на икономическа криза

-- Реклама --

Текст Виктор Тончев,

финансов консултант

Както повечето от нас  знаят, освен негативи кризите носят и позитивни промени и могат да открият нови шансове. Затова е важно да погледнем и зад тъмните облаци на настоящата коронакриза и да потърсим възможностите, които се откриват.

Като финансов конултант с повече от пет години опит виждам доста интересни идеи в различни сектори, свързани с финансите.

Поради кризисната ситуация както частни лица, така и фирми могат сравнително лесно и без излишни формалности да отложат плащания, да поискат намаляване на размера на наема или да се предоговорят условията на други задължения. Достатъчно е да има основателна причина затова. Добрата новина е, че подобно действие няма да струва допълнителни такси или глоби за закъснение.

Специалистите казват, че по време на криза човек трябва да остане ликвиден, тоест да разполага с пари в брой. Това най-бързо може да се постигне с оптимизиране на условията по постоянните разходи. Така, ако месечните разходи се преструктурират, в края на месеца ще ни остават повече пари по сметката.

В момента вече доста банки предлагат отлични условия за ипотечни кредити (в рамките на 0,4% плаваща лихва и 1,45% за фиксирана за 20 години), които са приложими и при рефинансиране на съществуващи ипотечни кредити. Важно е да се знае, че при някои от тях дори няма такса за обработка на документи, която в повечето случаи при нормални обстоятелства възлиза на около 2% от сумата, че дори и повече.

Застрахователните компании вече реагираха на новата ситуация и пуснаха промоции с до 3 безплатни месечни вноски за своите продукти или тарифи, които са без самоучастие (най-вече при частните здравни застраховки ). На практика това означава, че достъпът до частни лекари и медицински процедури сега е с около 30%  по-евтин в сравнение с условията преди кризата.

От друга страна, на много хора бяха отменени екскурзии, концерти и пътувания и в повечето случаи безпроблемно бяха върнати платените вече суми. Това, плюс многобройните програми за помощи от страна на правителството, ще доведе до голям брой пари в обръщение, които могат да бъдат похарчени за сравнително по-малък брой стоки и услуги. Тоест, в момента наистина клиентът е крал, както се е твърдяло винаги, но някак си като потребители никога не сме оставали с това впечатление. Сега сме в позиция спокойно да преговаряме за цената на всеки един продукт и всяка една услуга и да получаваме стойностни неща и услуги при много по-изгодни условия.

Тук е моментът да спомена и ситуацията със спестяванията ни.

семеен бонус в Австрия, данъци

Човек трябва да спестява както дългосрочно, така и за непланирани ситуации. Именно в такава непланирана ситуация се намираме в момента. Добрите практики, наложени от икономическите умове, приемат, че във всеки момент трябва да имаме налични минимум три заплати за покриване на непланирани разходи.  Това трябва да са пари, които са достъпни и ползването им не е свързано с някакви неустойки. Паралелно с това не трябва да спираме да заделяме средства и за вбъдеще, защото това е единственият начин да се борим с повишаващата се инфлация на пазара. Mоментът е много подходящ да се разработи подходяща стратегия и да се започне със заделяне на средства.

В заключение искам да споделя мнение и относно набиращите висока скорост алтернативни методи на инвестиция като закупуването на злато или криптовалута. Цената им в момента (особено на златото) се покачва и много специалисти препоръчват закупуването на ценния метал, което от само себе си обяснява повишеното му търсене. Но според мен това е проблем, защото високата му цена не е подсигурена на чисто икономическа основа, а на база страховете  на хората и желанието да правим това, което правят другите (в случая да купуваме злато или криптовалута). Не забравяйте, че дори, когато закупите злато, то не носи доходност докато краси някоя етажерка и седи уютно на топло у дома. За да си получите доходност от него, трябва да следите как се движи цената му на пазрите в конкретния момент, да го продадете и чак тогава да се почерпите за успешната операция.

Въпреки това, всеки, който е решил да експериментира с нещо ново или да си закупи ценни метали, нека не влага в тази операция повече от 10% от спестяванията си!

Историята е доказала, че времената непосредствено след  криза водят до по-бурно развитие във всички сфери, отколкото времената преди кризата да настъпи. Уорън Бъфет онагледява това с пример от всекидневния живот: “Не мога да разбера защо хората имат страх, ако цените паднат с 50%. Това е все едно, ако до сега съм си купувал Биг Мак за 1 Евро и от утре ми кажат, че той струва само 50 цента, а аз да се изплаша и да не си го купя.“

Използвайте тези времена по най-разумния начин за самите вас. Вижте откриващите се възможности и ги ангажирайте  максимално добре и умно: ако имате финансова възможност инвестирайте или посетете някой курс за личностно или професионално развитие. Ако пък нямате, тогава четете книги, образовайте се, отделете време за близките си.

Но винаги, винаги бъдете солидарни с другите около вас, както персонално, така и в бизнеса.

 

Ако имате въпроси по темата за оптимизирането на финансите и искате да научите повече детайли за представените възможности, свържете се с Виктор Тончев.

За безплатна консултация:

Виктор Тончев – финансов консултант и застрахователен агент

Адрес: Margaretenstraße 28/4, 1040 Wien

Моб.тел. 0676 733 53 92

Имейл: office@tonchev-partenr.at,

Възможни са консултации по WhatsApp, Zoom, Skype

 

 

СВЪРЗАНИ ПУБЛИКАЦИИ

Реклама

Календар

Реклама

Последвайте ни

Реклама

Абонамент за бюлетин

Реклама

Последни публикации