Австрия прие закон за индексиране на закон за индексиране на семейните помощи спрямо стандарта на държавата, в която живее детето. Европейският парламент и Европейската комисия са против.
Според Европейската комисия (ЕК) гласуваното от австрийския парламент предложение за индексиране на семейните помощи спрямо стандарта на страната, в която живее детето, противоречи на европейските разпоредби. Въпреки че все още не е започнала наказателна процедура срещу страната, такава не е изключена.
75% от европейските депутати от Комитета за заетост и социална дейност към ЕП гласуваха „против” възможността размерът на социалните придобивки да бъдат индексирани, 20% със „за”, останалите гласове са били невалидни. Гласуването, състояло се на 20-и ноември, е било по искане на Германия, Дания и Австрия за промяна на правилата за координация на системите за социална сигурност. Те искат да бъде възможно напасване на социалните плащания според стандарта на страната на постоянно живеене.
Австрия прие закона за индексиране на семейните помощи спрямо стандарта на държавата, в която живее детето
Спорната мярка засяга около 150 000 деца, които живеят в чужбина, но поне един от родителите им работи и живее в Австрия. В момента семейни помощи, изплащани в страната, могат да достигат до 223 евро на месец за всяко дете. Правителството смята тази сума за несъразмерна с цените и заплатите в някои съседни страни. Промяната бе приета с гласовете на Народната партия и Партията на свободата и се очаква да влезе в сила в началото на 2019 г.
Според новия закон родителите на 3-годишно дете ще получават 97 евро на месец, ако то живее в Унгария вместо Австрия. Ако детето живее в Румъния, сумата пада до 85 евро. Очаква се така да се спестят над 100 милиона евро годишно от общо около 250 милиона евро, изплащани за живеещи в чужбина деца.
Австрийският депутат Хайнц Бекер (ÖVP) изрази съжаление от резултата от гласуването: „Мнозинството от колегите ми пропуснаха възможността да направим промяна, водеща до повече равенство”. В същото време хърватската депутатка Дубровка Шуица е доволна: „Винаги съм казвала, че подобни мерки водят до разделяне на страните от ЕС и несправедливо третиране на семействата, чийто деца живеят на друго място”.
Голяма част от консервативните депутати споделят становището, че мобилните работещи трябва да имат същите права за семейни помощи, както и тези, живеещи в съответната държава, независимо къде се намират децата.
Индексирането на детските надбавки противоречи на европейското законодателство, обяви ЕК
Обезщетения и помощи при майчинство и бащинство и детски надбавки в Австрия
Седем държави – Словакия, Полша, Чехия, Унгария, Литва, Словения и България се обърнаха с писмо до Европейската комисия по повод приетия от австриийския парламент с гласовете на ÖVP и FPÖ закон за индексиране на семейните помощи. Те настояват пред комисаря по трудовата заетост Мариане Тисен за изясняване доколко този закон противоречи на европейското право. Точно техните граждани са и най-засегнати от приетите промени.