Масовият погром над еврейското население в Германия и Австрия на 9-и ноември поставя началото на активната фаза на Холокоста
На 9-и ноември Австрия отбелязва 80 години от масовия погром над еврейското население. Паметта на жертвите ще бъде почетена с полагане на цветя на Мемориала на Холокоста на Judenplatz, с възпоменателна церемония в парламента, на която са поканени да присъстват оцелели свидетели на събитията, както и с тържествена служба в най-старата виенска църква Rupertkirche. Президентът Александър Ван дер Белен ще приеме представители на еврейската общност в своя кабинет. В свое изказване на едно от възпоменателните събития в Psychosoziales Zentrum ESRA в четвъртък той подчерта, че „честото повтаряне на думите „никога повече” не трябва да ги превръща в изтъркана фраза и припомни, че уроците на историята трябва да се помнят.
Австрия отбелязва 80 години от присъединяването към нацистка Германия
Маутхаузен: болезнено минало и размисъл за бъдещето
Ноемврийски погром
В нощта на 9-и срещу 10-и ноември в Австрия и Германия започва масов погром над еврейски къщи, магазини, синагоги. Събитието е познато и под името Кристалната нощ заради огромното количество разбити вирини и пръснатите по улиците стъкла. То се смята и за началото на холокоста, макар че гоненията над евреите вече са започнали. Точно те стават и формален повод за опустошителната нощ. В края на октомври Германия прави опит да депортира в Полша 17 000 германски евреи от полски произход. Варшава отказва да ги приеме и те остават няколко студени дни и нощи навън в ничията земя, докато Полша все пак отвори границата си. 17-годишният Хершел Гринспан, който живее във Франция, получава писмо от депортирани свои роднини, описващо тежкото им положение. Той опитва да се застъпи за тях пред германското посолство в Париж, но не получава съчувствие и помощ. В гнева си на 7-и ноември Гринспан застрелва третия секретар в мисията Ернст фон Рат. Смъртта на германския дипломат е използвана от нацистката пропаганда като оправдание за „всенародния гняв срещу евреите“, въпреки че погромът е организиран от държавната машина.
Масовите изстъпления не стихнали за една нощ, а на практика са продължили няколко дни. В Австрия са убити 30 евреи, 7 800 са арестувани, 4 000 са депортирани в Дахау. Повече от 1950 жилища са разграбени, а 42 синагоги са опожарени.
След спиране на издевателствата националсоциалистическото правителство иска от еврейското население да заплати в рамките на една година помирителна такса от 1 млрд. германски марки, която по-късно е увеличена с 25%, както и да покрие щетите от погрома.
Едно от многобройните събития през последните дни, посветено на жертвите, е светлинната инсталация на кулата на Уника във Виена. В продължение на няколко дни вечер на нейната фасада се изписват 68 имена на жертви на Холокост. Събитието започна на 6-и ноември в символичен час – 19.38 ч. Проектът „Кула на имената“ ще продължи до неделя.
Правдиво художествено описание на събитията от 9-и ноември 1938 г. във Виена може да намерите в книгата „Перлите на Ади Ландау“ на писателката Соня Тодорова, която живее и работи във Виена.
Книгата може да поръчате онлайн ТУК
______________________
Още по темата:
Австрия – уроците на крайната десница
„Първата жертва“: Австрийският жертвен мит и неговите трансформации във Втората република