Елате с нас, за да научите повече за историята на един от най-красивите барокови дворци в Европа
В първата третина на 18-и век известният архитект Йохан Лукас фон Хилдебрандт проектира два прекрасни двореца, известни днес като Горното и Долното Белведере. Те са предназначени да бъдат лятна резиденция на известния пълководец принц Евгений Савойски. След смъртта му целият комплекс, състоящ се от красивите постройки и великолепен парк между тях, е купен от императрица Мария Терезия.
Дворецът Белведере е неразривно свързан и със следвоенната история на Австрия. Именно в централната му зала на 15 май 1955 е подписан Държавният договор между Съветския съюз, Англия, Франция, САЩ и Австрия, по силата на който Австрия получава своята независимост. От балкона на двореца външният министър Леополд Фигъл показва пред събралия се народ договора, като преди в Мраморната зала изрича легендарната фраза: “Австрия е свободна!” На 26 октомври 1955 г. с приет от парламента специален закон вечният неутралитет става част от австрийската конституция.
Днес в Белведере, който е част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО, се намира Австрийската галерия. Тя е дом на изкуство от Средните векове, през барока, романтизма, виенския стил „Бидермайер“, импресионизма, експресионизма до изкуството от наши дни. В галерията са представени такива световни майстори на четката като Винсент ван Гог, Клод Моне, Едуард Мане, Огюст Реноар, Едгар Дега и др. Централно място заемат картините на големите австрийски експресионисти Егон Шиле и Оскар Кокошка. В залите на двореца се намира и най-голямата сбирка с картини на Густав Климт, сред които и прочутата „Целувка”, един истински магнит за многобройните посетители.
Какви истории и съдби има скрити зад стените на двореца, какъв отпечатък са оставили събитията, развили се в блестящите залите, върху историята на Австрия, каква е историята на картините на Климт? Отговорите на тези и много други въпроси ще потърсим по време на разходката ни с екскурзоводката Диана Пиперова. Отново ще се доверим на нейните знания и ерудиция, за да се гмурнем в дебрите на историята и изкуството, за да научим непознати детайли и малко известни факти за красивия дворец Белведере.
Ако сте любопитни да научите повече за съдбата на обитателите на Белведере, за историята на двореца, за Климт и най-известната му картина „Целувката”, елате с нас на 11 ноември (неделя). В 14.30 ч.ще се съберем пред страничния вход на Горното Белведере, намиращ се на Prinz Eugen-Straße 27, 1030.
Разходката ще приключи пред картината „Целувката” на Климт. След това всички желаещи ще могат да останат в двореца и да разгледат цялата картинна галерия.
Тематична разходка с екскурзовод „История и култура в двореца Белведере”
Цената на беседата е 12 евро (с включени слушалки), които се заплащат на място.
За студенти – 10 евро (с включени слушалки)
За деца и ученици – безплатно (при ползване на слушалки – 1 евро).
Цената на билета за Белведере е 15 евро за възрастни, 12,50 за студенти и пенсионери, деца до 18 години – безплатно.
Разходката е с продължителност около 1 час и 40 минути.
Предварително записване на адрес diana.piperova@gmx.net или на телефон 0650 5311792 е препоръчително.