Пред пълна зала във Виена Христо Иванов, Георги Илиев и Мануела Малеева от „Да, България“ споделиха идеите си за бъдещето на страната и мястото на българите в чужбина в политическата система
Текст Елица Ценова
„В навечерието на предизборната кампания ние решихме да се срещнем с българите в чужбина, защото те са изключително важни за нас”. С тези думи председателят на партия „Да, България” Христо Иванов се обърна към сънародниците си във Виена. На 24 февруари вечерта повече от 120 човека откликнаха на поканата за среща-разговор с представители на най-новата политическа партия в България. Хора на всякаква възраст дойдоха, за да зададат въпросите, които ги вълнуват и за да чуят идеите на „Да, България” за бъдещето на страната ни.
Заедно с Христо Иванов във Виена пристигнаха известната ни тенисистка Мануела Малеева и Георги Илиев, който отговаря за връзките с медиите.
„Ние не сме тук, за да ви убеждаваме да се върнете в България, а да се опитаме заедно да изградим работещи връзки между българските общности зад граница. Вие сте не само най-големият чуждестранен инвеститор, но и ценен национален ресурс, който трябва да се използва за благото на страната ни”, подчерта още в началото Христо Иванов. Позитивната атмосфера и подчертано искрения тон мотивираха аудиторията да участва активно в разговора.
Идеи за България
Председателят на „Да България” разясни пред присъстващите основните идеи от предизборната платформа на партията. „Искаме да направим България нормална държава”, каза той и допълни, че това означава преди всичко изкореняване на корупцията и реформа в съдебната система. Това може да се случи само след сериозни промени в прокуратурата и създаването на работещи контролни и регулаторни механизми. Христо Иванов даде редица примери, показващи имитация на реформи с цел да се изпълнят европейските изисквания. Такъв, например, е случаят с първата софтуерна програма за случайно разпределение на делата в съда, която според него поради липса на защита лесно се манипулирала.
От „Да България” са убедени, че страната ни трябва да има по-активно присъствие в ЕС, особено с оглед на течащите в него процеси на преустройство. „Ако България продължава да бъде пасивна, тя рискува да се окаже не втората, а третата скорост в ЕС”, сподели възгледите си председателят на партията.
Той настоява и за въвеждането на електронно управление, което ще облекчи администрацията и хората. Изваждането на документи по електронен път е бързо и е особено практично за българите в чужбина. От партията, която има в редиците си много компютърни специалисти, активно подкрепят и идеята за електронно гласуване и създаване на отделен избирателен район „Чужбина“.
Присъстващите в залата студенти по право и икономика не спестиха конкретните си въпроси за това как ще се повиши благосъстоянието на българите или как ще се осигури човешки капитал, за да се реализират замислените промени в съда. Хората се интересуваха и от идеите на партията в областта на културата и образованието, като и от произхода на някои членове на партията. „Човек отговаря за себе си и своите постъпки, а не за тези на неговите родители”, обясни Христо Иванов по този повод.
На въпрос на Меланж Булгарен дали вижда в коалицията с ДЕОС и Зелените по-дългосрочно партньорство, той отговори, че ще се радва да работи за широко обединение на всички демократични общности в страната.
Как да стигне до възможно най-голям кръг от хора за краткото време, с което разполага, е едно от най-големите предизвикателства пред младата партия в момента. Създадена само преди два месеца, тя все още не разполага със структури, екипи и средства, но пък има на своя страна хора, заредени с положителна енергия, готови да работят за добруването на страната си. За да се убедят гласоподавателите да отидат до урните в изборния ден, трябва да се върне тяхното доверие в политиката и възможностите на политиците да влияят върху благоденствието на народа си. За това от „Да, България” ще разчитат на лични срещи с хора от цялата страна, както и с българи в чужбина. Христо Иванов разказа за разговорите със селяните в Рибново, които са зажаднели за внимание и активно дискутират актуални политически теми. Този личен контакт дава възможност както на политиците да усетят настроенията по места, така и на хората да видят политиците като живи хора с конкретни предложения и решения на проблемите.
Доброволчески дух
Срещата на представители на „Да, България” с българската общност във Виена бе по идея на група сънародници, припознали идеите и каузата на новата партия. С личен труд и средства те сами организираха пътуването, настаняването на гостите, наемането на зала и оборудването й за събитието.
На следващия ден Христо Иванов, Мануела Малеева и Георги Илиев се върнаха в София, за да открият официално предизборната кампания на „Да, България“. Ден по-късно те бяха в Берлин. Защото, както казва Христо Иванов „Българите в чужбина са изключително важни за нас”.