Без да преувеличавам ноември може да бъде избран за месец на българската книга в австрийската столица. На словото, подредено между две корици и на времето, което отлита уютно в компанията на любимото ни четиво. Mеждународната конференция „Елиас Канети“ и инициативата „Дневници“ , в рамките на която Христо Карастоянов представи последната си книга “Една и съща нощ”, посветена на живота на спорната личност Гео Милев, разбудиха любопитството ми относно българското участие в предстоящия книжен панаир.
Текст Нора Динчева
BUCH WIEN 15 /INTERNATIONALE BUCHMESSE
12.—15. ноември 2015
Messe Wien, Halle D ( U2 Station Krieau)
Интернационален панаир на книгата – Виена 2015
Винаги след Франкфурт е ред на Виена да се потопи в света на словото. В понеделник, 09.11 седмицата на четенето (Lesefestwoche) ще бъде официално открита от Tomáš Sedláček и Oliver Tanzer. В сряда вечерта, до полунощ( Lange Nacht der Bücher) Messe Wien организира срещи с любимите Ви автори. Бъдете готови за нови заглавия!
Donau Lounge- Литература и култура от дунавските страни е част от Панаира на книгата и целта му е да представя автори от държавите, през които преминава река Дунав. На самостоятелен щанд и с интересна програма Donau Lounge кани на литературно пътешествие 50 писатели от 13 речни града. Сред гостите са и двама български автори: Цвета Софрониева и Георги Данаилов
Езикът ми, който някога бе дом,
сега е перо в крилете на Европа…
Цвета Софрониева – Многоезичие
Цвета Софрониева е родена през 1963 г. в София, България. Тя е физик и доктор на историческите науки. Работи като поет, есеист, редактор, преподавател и преводач. Живее предимно в Берлин и пише на немски, английски и български език. Досега е публикувала на немски три стихосбирки: Gefangen im Licht (1999, двуезична), Eine Handvoll Wasser (2009 г.) и Diese Stadt kann auch weiß sein (2010).
Цвета Софрониева е първата българка с награда „Шамисо“ за поезия. Отличието е за стихосбирката „Вода на длан“(Eine Handvoll Wasser), излязла в издателство „Унартиг“ в Германия. Повечето от творбите в книгата са писани през 2005 година.
„Нейните дълбоко осмислени стихове черпят мотиви от античността и внасят в немската литература самобитно и вълнуващо югоизточната европейска и по-специално българската поетична традиция“, се посочва в мотивите на журито.
Поетесата ще представи своята нова стихосбирка- Landschaften, Ufer на Панаира на книгата.
15.11.2015 г. от 15.00 ч., Messe Wien, Halle D
Водещ: Annemarie Türk
Георги Данаилов е роден през 1936 г. в София, България. През 1950 г. семейството му е интернирано и в продължение на 13 години живее в Свищов. Завършва и преподава химия, но с литература се занимава от студентските си години. Той е един от важните съвременни писатели и драматурзи на България, който получава популярност още с ранните си книги. Световно признание и литературни награди получава и с последните си литературни творби „Къща отвъд света“, „Спомени за градския идиот“, „За Жан Жак Русо“ (есе), „Усмивката на Пан“ (есе за Стефан Гечев), „Доколкото си спомням“ (в три части), „Весела книга за българския народ“.
„Къща отвъд света”(Ein Haus jeneseits der Welt), с която ще бъде представен на Панаира на книгата 2015, е балканска приказка, разкриваща тайните на малко селце в изгубено в меките върхове на Родопите. В тази книга читателят тръгва заедно с Георги Данаилов по затънтени пътеки и горски пътища в любимата му планина с нейните стари къщи, гори и снегове. Пристига в селото, където авторът е намерил убежище от градския хаос, в къщата, която е отвъд света.
12.11.2015 г. от 17.00 ч. Messe Wien, Halle D
Водещ: Cornelius Hell
Българските книги и автори се представят на панаира на книгата във Виена с активното съдействие на БКИ „Дом Витгенщайн“.
В редовната програма на Панаира(BUCH WIEN 15 /INTERNATIONALE BUCHMESSE 12.—15. ноември 2015) на книгата участие ще вземе и последната книга на Илия Троянов “Власт и съпротива”(Macht und Wiederstand), която беше номинирана за голямата награда на немското жури във Франкфурт. Там “събирачат на съдби” не успя да спечели приза за най-добър немскоезичен роман, но критиката, както в Германия, така и в Австрия даде положителни оценки за творбата на писателя, който от 2007 г. живее във Виена.
Илия Троянов е роден през 1965 г. в България. През 1971 г. Избягва със семейството си през Югославия в Италия, като първоначално пребивава в бежански лагер близо до Триест. По-късно цялото семейство получава политическо убежище в Германия. От 1972 до 1984 г. Троянов живее предимно в Кения, където баща му работи. Там той посещава английско и немско училище. От 1984 до 1989 г. следва право и етнология в Мюнхен, но прекъсва следването си, за да създаде собствено издателство и да се отдаде на писането. Първите му книги са посветени на Африка. През 1996 г. писателят издава дебютния си, от части автобиографичен роман „Светът е голям и спасение дебне навсякъде”. През 1998 г. заминава за Бомбай, където прави проучвания за втория си роман и остава в Индия за шест години. В следващите си книги Троянов пише за България, Индия и за поклонническото си пътуване до Мека. През 2006 г. излиза романът му „Събирачът на светове”,който получава наградата на Лайпцигския панаир на книгата.Същият роман се превръща в международен бестселър.
14.11.2015 г. от 14.30 ч. Messe Wien, Halle D
BUCH WIEN 15 /INTERNATIONALE BUCHMESSE
12.—15. ноември 2015
Messe Wien, Halle D ( U2 Station Krieau)
BUCH WIEN 15 – LESEFESTWOCHE
9.—15. ноември 2015
Veranstaltungsorte in ganz Wien
BUCH WIEN 15 – DIE LANGE NACHT DER BÜCHER
- November 2015, 19.30 ч. – 24 ч.
Messe Wien, Halle D ( U2 Station Krieau)
Още по темата:
Последната книга на Илия Троянов с номинация за най-добър немскоезичен роман
Културна програма за седмицата *10.11 – 16.11.2014*