Първото австрийско биенале за изкуство, дизайн и архитектура се провежда от 11.06 до 4.10.2015 във Виена
Как ще живеем и работим заедно в бъдещето? Как ще се развиват нашите градове? С кои свои идеи изкуството, дизайна и архитектурата могат да допринесат за подобряване на обществото? Toва са централните теми на първото виенско биенале, което ще се проведе от 11-и юни до 4-и октомври 2015 г. Под надслов “Идеи за промяна” различните изложбени зали и пространства, разпръснати из града, ще покажат подходи и творчески перспективи за положителна промяна на заобикалящата ни среда.
Дигитални медии
Фестивалът се основава на наблюдението, че ние живеем в една напълно дигатилизирана среда, която е проникнала дълбоко във всички аспекти на човешкото съществуване. Днес така наречената дигитална модерност създава значителен потенцил за подобряване на качеството на живот, както и осъвършенстването на нови бизнес модели в различните сектори. От другата страна рисковете от тази автоматизация на ежедневието са доста катастрофални. През следващите деситилетия значителен дял от интелектуалния и ръчен труд (следователно работни места) ще бъде заменен от машини. Светът получава нов облик и разбиране за икономически растеж и просперитет, като задълбочава до максимум антагонизъма – индустриална империя и бедна страна.
Творческа революция
Предизвикателства от такъв мащаб изискват радикална промяна в отношението на хората. Корективът се крие вътре в самата дигитална модерност, чийто механизми могат да бъдат променени в услуга на опазване на човешкото достойнство и устойчивото използване на планетата, която е дом на всички нас. Организаторите смятат, че творчеството е инструмент, който може да доведе до положителна промяна. Хванати ръка за ръка, дизайнът, архитектурата и изкуството търсят креативни и функциониращи начини, за да проектират едно по добро бъдеще.
Проектите
Началната и обеденяваща тема на проектите, които ще бъдат представени, е разглеждане на проблемите на шест големи мегаполиси в пет континента: Хонконг, Истанбул, Лагос, Мумбай, Ню Йорк и Рио де Жанейро; изложба посветена специално на Букурещ, като пример за вълнуващ град зад бившата Желязна завеса в историческа ретроспекция; и разбира се повечето събития ще се въртят около Виена, която освен домакин на събитието, е и известна с многократните си номинации като перфектния град за живеене с добре структурирано публично пространство.
Защо Виена
Създаването на такъв тип биенале във Виена води своите корени дълбока в историята на града. В началото на 1900 г. столицата на Австрия е смятана за един от водещите центровете на архитектурата и културата.
11.06 /04.10.2015
MAK DESIGN LABOR
Изложбата в MAK събира художници от младото поколение, който налагат тенденциите на новата виенска сцена. Цялостната концепция открива широк спектър от художествено изследване на различните аспекти на културната дейност.
Част от изложбата е и младият българин Лазар Лютаков, известен със своите провокативни творби в сферата на градското изкуство.
За повече инфорамция: