Намислете си желание и то ще се сбъдне
Текст Нора Динчева
След астрономическото явление “Суперлуна”, на което бяхме свидетели на 10 август, тези дни може да се порадваме и на невероятните падащи звезди.
Най-голям брой падащи звезди ще могат да се забележат откъм съзвездието Персей, откъдето идва и наименованието им – персеиди. Звездопадът ще достигне своя пик между 11-13 август.
Метеорният поток е светлинно явление, причинено от малки частици, които навлизат в земната атмосфера. Повечето от тях не са по-големи от песъчинки. Те са получени при разрушаването на комети, породили рой метеорни тела – ледени и прахови частици, въртящи се по предишните им орбити.
Персеидите са богат метеорен поток, чийто родоначалник е кометата Суифт-Тътъл, открита през 1862 г.
Явлението се наблюдава от хората от хилядолетия. Както всички метеорни потоци, така и този носи името на съзвездието, в което се намира радиантът му.
В страните от Западна Европа е известен като „Сълзите на Св. Лаврентий“, понеже нощта на максимума на Персеидите съвпада с празника на светеца.
109P е дългопериодична комета, с период от 135 години, която след перихелия си от 1992 г. се отдалечава от Слънцето, така че с годините активността на потока постепенно спада.
Кометата Суифт-Тътъл отново ще се доближи на минимално разстояние до Земята през 2126 г., при това със 17 дни по-късно, отколкото прогнозираха учените.
“Суперлуна”-Суперлуната е явление, при което се наблюдава съвпадение между фазата на пълнолуние и максимална близост до Земята на спътника, който извършва движението си по елипсовидна орбита. Терминът „суперлуна“ става популярен преди около 30 години. Налага го астрологът Ричард Нол.