Планинското колоездене е уникално преживяване, разказва 15-годишният тийнейджър
Вижте още кой е първият късметлия в томболата на Sportalle „Харесай и спечели“
Текст Явор Йотов
Аз съм голям фен на планинското колоездене, пробвал съм всички видове и затова мога да кажа, че всеки тип е забавен по свой си начин. В момента карам едндуро и даунхил (downhill), защото обичам тръпката. Използвам всяка възможност, за да карам ендуро, тъй като при него и качването, и спускането не са проблем. При даунхил (downhill) е по-сложно, защото е нужна писта, по която да се спуснеш ( а и лифт :)), за да получиш истинска тръпка. За мен карането на колело в планината (mountainbike) е нещо изключително вълнуващо и никога няма да ми омръзне. Това е 100% уникално преживяване, когато има добър велосипед.
Има различни видове планински колела. Става дума за разновидности на едно и също нещо, но направено и съставено по различен начин и с различни части.
Има колела с твърда (hardtail) рамка. Те имат само преден амортисьор, чиято дължина е 10 см. Теглото на рамките, при които се използват алуминий и карабон, е около 10 кг, но те са препоръчителни само за по-опитните и запалени велосипедисти. За да се поддържа такова ниско тегло са нужни леки компоненти, например каплите и гумите. В зависимост от терена се използват гуми с различен грайфер.
Велосипедите с мека (ендуро) рамка имат преден и заден амортисьор с дължина е 15 см. Този тип рамки са малко по-тежки и достигат до 15 кг.
Последният тип са колела за екстремно спускане(downhill). Те са с мека рамка с дължина до 20 см. и тегло от 20 кг. За да издържат на напрежението по неравния терен и да предпазват от счупване или травми те са снабдени с по-твърди и тежки елементи.
При всички видове колела се използват хидравлични спирачки, който предотвратяват схващания на пръстите.
Едно от най-важните неща при каране на всякакъв вид велосипед е екипировката – ако не ползвате такава, рискувате сигурността си. Независимо какъв стил и колело карате, задължително е да имате каската. Без нея главата ви може да бъде наранена от някой клон, стена, под или таван). Каските за ендуро и за hardtrailса нормални, докато тези за downhillса fullface, т.е. покриват цялата глава. За екстремно спускане се нуждаете от fullbodyequipmentт.е. екипировка, покриваща цялото тяло без изключения. Тя включва следните елементи: ризница, покриваща гърба, лактите и гръдния кош; ръкавици, поемащи вибрациите и предпазващи кокалчетата на ръцете и образуването на мазоли по кожата; панталони, предпазващи таза и опашката от натъртвания; наколенки и обувки с дебели подметки, осигуряващи защита при евентуални сблъсъци.
В Австрия има няколко подходящи за планинско колоездене места: Земеринг (Semmering), намиращ се близо до столицата Виена. Сред най-известните байк-паркове в цял свят е Леоганг (Leogang), в който се провежда световният шампионат. Други такива паркове са Bike-Circus Saalbach Hinterglemm,Mountainbike Park Wagrain,Planai-Bikepark, Bikepark Winterberg, Bikepark Geisskopf, Bikepark Maribor, Bikepark Bad Wildbad, Bikepark Spicak and Bikepark Serfua-Fiss-Ladis.
Съветите на Sportalle:
Както изглежда, Явор разбира от велосипеди, и е казал всичко важно, което трябва да се знае за карането на колело при екстремни условия в планината. За нас остава само да предложим най-добрите модели:
Downhill
Непременно погледнете тези модели: Drag Kink DH 26“, Shockblaze DH Team Alloy 26“, Shockblaze DH Team Carbon 26“. За повече инфо тук
Full suspension (FSP or also called endurо или„мекици“ на БГ жаргон) – непременно разлгедайте Shockblaze Enemy T9 Pro29“ и Drag Team 26′‘.
Hardtail
В тази категория Drag и Shockblaze предлагат богато разнообразие на модели, които може да разгледате тук
И победителят е….
Вече измина един месец от онлайн играта на Sportalle „Харесай и спечели”. Както обявихме, в края на всеки месец ще се тегли томбола и един късметлия, „харесал” Фейсбук страницата на компанията през този период, ще получи специален подарък.
Първият късметлия е Габриел Стефанов. Той ще получи специална касака за велосипед. Честито!
ПР материал