Методът тайм-лапс (манипулация на времето) е забавен начин да създадем интересно клипче
Текст Нора Динчева
Лято е. Пътуваме много, посещаваме невероятно красиви места, срещаме се със стари приятели или пък завързваме нови познанства. Денят ни е пълен с емоции, които искаме да запечатим с фотоапарата. А защо не и да направим нещо интересно, използвайки техниката за снимане, наречена тайм-лапс (time-lapse). Тя представлява заснемане на поредица от снимки през определен интервал с цел да се уловят промени, които се случват бавно във времето.
Ето как тримата студенти Томас Пюкстейнер, Пьотр Яблоновски и Фабиан Пьолтен от университета в Санкт Пьолтен успяват чрез тайм-лапс фотографията да ни потопят в неспирната динамика на нашия град Виена.
Това не е видео! Сменящите се картини, които виждате са направени с фотоапарат… Да, с фотоапарат. Предметите се движат и всичко се случва сега в момента пред очите ви.
Малко история
За първи път тайм-лапс е използван в игрален филм на Жорж Мелиес “ Carrefour De L’Opera” (1897). Но за истиснки пионери в тази област се считат Жан Комадон, Пате Фререс, Ф. Перси Смит и Роман Вишняк. Всъщност тайм-лапса става популярен чрез серия филми, снимани от Арнолд Фанк през 20-те години на 20-ти век и наречени планински филми (Berg films).
Първоначално д-р Джон Отт започва като банкер своята професионална кариера, но това не продължава дълго, защото той е пленен от възможностите на фотографията и нейната магия. Отт открива, че движенията на растенията могат да бъдат манипулирани чрез различното количество вода, както и чрез промяната на цветната температура на светлината в студиото. Някои цветове имали способността да накарат растенията да цъфтят, а други успявали да увеличат времето за узряване на плода. С помощта на тези открития, Отт успява да накара растенията да “танцуват” в синхрон с предварително написани песни. Блестящ пример за неговото операторско майсторство е филма на Уолт Дисни “Тайните на живота” от 1956 г. А може би си спомняте още и гениалния филм на Питър Грийнауей “A Zed&Two Noughts”, където натуралното разлагане на животни се случваше под звуците на специално създадената за филма музика от Майкъл Наймън.
Как да създадем филмче с техниката тайм-лапс?
В съвременните условия на високотехнологичното ни общество, за да заснемете тайм-лaпс са ви необходими фотоапарат, обектив и статив. Допълнително удобство е да имате таймер с възможност за задаване на интервал на снимките. Преди да започнете да снимате е добре да сметнете колко снимки са ви нужни, за да покажете определено събитие за определено време. Сметката е следната – трябва да изберете с колко кадъра в секунда ще бъде филмчето, което ще направите и колко време ще трае. В Европа стандартно видеото е с 25 кдр/с , което значи че за 1 секунда видео ще ви трябват 25 отделни снимки.
Ако например искате да заснемете събитие, което трае един час, и да го покажете на екрана за 30 секунди сметката ще изглежда така:
3600 / 25 x 30= 3600 / 750= 4.8
Това значи, че за да покажете събитие, което трае един час на екрана с 25 к/сек трябва да направите 750 кадъра в интервал от 4.8 секунди.
Ето как изглежда формулата за пресмятане на кадрите и интервала на снимане:
ta / (FR х tm) = PI
ta – продължителност на събитието в секунди
FR – каданс – колко кадъра в секунда има филмчето
tm – продължителност на филмчето в секунди
PI – интервал на снимките – през колко секунди трябва да се прави нова снимка.
Важно условие за тайм лaпс е да се снима на предварително избрана бленда и тя да остане непроменена през цялото време. Използвайте ръчен режим или режим на приоритет на блендата, изберете желаната бленда, задайте корекция ако е необходимо и оставете апарата сам да избере необходимата скорост.
По този начин сте в състояние да “раздвижите” всичко – облаци, цветя, хора и т.н.
От снимка във филм
Когато вече сте заснели кадрите остава да ги превърнете във филм.
Има различни начини това да се направи. Тук споделяме как го правят tstockphoto.
Кадрите се заснемат в RAW формат, което позволява допълнителна обработка. Използва се най-близката до 1920х1080 пиксела резолюция, което зависи от конкретната камера. Заснетите кадри се вкарват в Adobe Lightroom, където се правят цветни корекции, почистване и т.н. Когато корекциите са готови се кропват всички кадри в желания размер – в нашия случай HD (висока резолюция) 1920х1080 пиксела.
Кадрите се експортват в JPEG формат в нова папка.
В Quick Time Pro се отваря тази папка с File/Open/Image sequence. Селектира се първия от кадрите в папката.
В прозореца се избира каданс – колко кадъра в секунда (за Европа 25к/сек, за Америка 29.75 к/сек) и се натиска ОК. След малко филмчето е готово.
Може да се запише като mov файл и да се използва навсякъде, където е възможна употреба на такъв формат. Този файл може да се обработва с всеки софтуер предназначен за работа с видео файлове.
Още интересна информация за time lapse:
http://en.wikipedia.org/wiki/Time-lapse
http://timothyallen.blogs.bbcearth.com/2009/02/24/time-lapse-photography/
Източник на техническата част: tstockphoto