3 C
Виена
четвъртък, 21 ноември, 2024
spot_img
НачалоAвстрияЗадава се мегабанкрут в Австрия

Задава се мегабанкрут в Австрия

-- Реклама --

Alpine Bau поиска несъстоятелност

Назаем от Капитал Daily

AlpineВтората по големина строителна фирма в Австрия – Alpine Bau, подаде молба за откриване на производство по несъстоятелност в сряда заради невъзможност да обслужва задълженията си, които са в размер на 2.6 млрд. евро, съобщи Reuters.

Водовъртежът

Подаването на този иск във Виенския съд означава, че синдик ще направи пълен преглед на състоянието на Alpine Bau, която е основната дъщерна компания на Alpine Holding, контролирана изцяло от петата по големина строителна компания в Испания – FCC.

Така, ако сега Alpine Bau наистина изпадне в несъстоятелност, това ще се превърне в най-големия корпоративен фалит в Австрия от Втората световна война насам. Всъщност този ход (обявянето на банкрут) е следствие на опитите на тежко задлъжнялата FCC да прочисти баланса си чрез продажба на активи и записване на загуби от инвестиции, най-вече от такива, направени в строителството. FCC е силно изложена на ефектите от отслабването на икономиката на Испания и подобна стъпка според инвеститорите (с отписване на инвестициите и в Австрия) макар да е болезнена, изглежда крайно необходима.

Освен FCC, чийто акции паднаха с 6% при обявяването на новината, сериозно ще бъдат засегнати и Bank Austria и Erste Group, които са сред основните кредитори на строителната компания. В сряда беше спряна за неопределено време от Виенската борса и търговията с облигации на компанията, които са на стойност 290 млн. евро.

В строителната компания Alpine Bau работят около 6500 души, а според големите кредитни рейтингови агенции задълженията й са в размер на 2.6 мрд. евро, докато активите й се изчисляват на около 661 млн. евро.

Опитите за спасение

От своя страна Alpine Holding също имаше намерение да се изтегли от скъпо струващата му експанзия в Източна Европа (включително и в България), напразно опитвайки се да продаде и някои от чуждите си поделения. Така се стигна и до преговори с FCC през март, в резултат на които тогава испанците инжектираха допълнително средства в австрийската си инвестиция, за да успее компанията да стъпи на крака. Във вторник отново бяха водени такива разговори, но този път FCC явно са преценили, че оздравяването може да им струва по-скъпо от отписването.

Сега притесненията на всички са, че неволите на Alpine ще повлекат и много малки доставчици и поддоставчици, а австрийското министерството на труда прогнозира, че в най-лошия случай е възможно да фалират 500 фирми, а приблизително 4-5 хил. души да загубят работата си. Австрийското финансовото министерство пък заяви, че все още не е ясно колко от 150-те милиона евро държавни гаранции, които бяха дадени на кредиторите на Alpine, ще бъдат загубени.

Проектите в България

Ключово за дейността на Alpine Bau в България бе строителството на хидровъзел „Цанков камък“. В проекта „Алпине мауредер бау“ участваше в консорциум с други австрийски компании – VATECH Hydro (за електрочастта) и Verbundplan (за инженерингови услуги). Строителството по различните части на проекта бе възложено на подизпълнители, сред които компании на „Минстрой холдинг“, „Алпине България“, „Адвал“, „Енергопроект“, „Виастрой инженеринг“ и др.

Проектът придоби печална известност заради забавянето на изпълнението му (приключен бе чак през 2010 г.) и почти двойното увеличение на цената му – от 220 млн. евро. на 379 млн. евро. „Цанков камък“ бе и един от четирите хидроенергийни проекта, за консултацията на които бившият лидер на ДПС Ахмед Доган получи рекордния си хонорар от 1.5 млн. лв.

Успоредно с работата си по него Alpine Bau участваше във всички по-големи процедури за пътно строителство в страната. През последните години обаче дейността на дружеството силно се сви и според данните в регистъра на Камарата на строителите в България през 2011 г. приходите на „Алпине бау – клон България“ са намалели до 18.7 млн. лв. от 161.8 млн. лв. година по-рано.

В момента по информация на източници на „Капитал“ дружеството подготвя изтеглянето си от България, като е разпродало базите и техниката си, включително асфалтовата база в столичния квартал Враждебна, и освобождава служителите си. Към момента „Алпине Бау“ е ангажирана и по няколко големи пътни проекта – сред тях ремонтът на прохода „Петрохан“, който се изпълнява от консорциум „Алпине – ПИМ“ ДЗЗД с водещ партньор монтанското дружество „Пътинженеринг М“.

Ремонтът обаче ще бъде изпълнен в срок въпреки проблемите на австрийската компания, тъй като нейният дял в строителните работи е минимален, увериха от Агенция „Пътна инфраструктура“. По-проблемна е рехабилитацията на пътя Юндола – Разлог – Гоце Делчев, която се изпълнява от консорциум „Роудс 2009“ с участието на „Адева“, „Алпине Бау“ и „Пътни строежи“ – Пловдив. Вероятно там участието на австрийската компания ще бъде поето от друг изпълнител.

СВЪРЗАНИ ПУБЛИКАЦИИ

Реклама

Календар

Реклама

Последвайте ни

Реклама

Абонамент за бюлетин

Реклама

Последни публикации